Vědecké dobrodružství v USA: Český portál ovládl newyorský trh s realitami

Na portálu Igluu Čecha Martina Muchy najdete 95 % realit nabízených v New Yorku. Na území „Velkého jablka“ se přitom v nájemném a prodeji nemovitostí ročně protočí asi 150 miliard dolarů.

Inzertní portál byl původně koncipován pro nabídku bytů ke spolubydlení. Velmi rychle ale vyrostl v online lídra celého segmentu. Trh s realitami je navíc tak silný, že reprezentuje skoro pětinu z celého trhu Spojených států.

Mucha vysvětluje, že v současné době se společnost zaměřuje hlavně na zavedení moderních technologií. „V rámci nového partnerství dostáváme přístup k datům za posledních 20 let.“

Martin Mucha si přeje, aby se server Igluu stal tím, čím je Amazon ve světě on-line obchodu. Vypadat by ale měl jako Apple, který má prý mnohem lepší design.

Na základě velkých dat by v Igluu chtěli predikovat, o jakou nemovitost by mohl mít potenciální zákazník zájem, třeba podle rodinného stavu.

Získané informace by prý navíc mohly zajímat třeba i developery nebo banky. Ovlivnit by tak mohly například úrokové sazby na různé druhy domů nebo cenu nemovitostí.

Zakladatel s expanzí na další trhy nepospíchá. Mimo Spojené státy prý nepůjde dřív než v roce 2021

Na podobnou činnost, s jakou začínalo v Americe Igluu, se v Česku specializuje například server Flatio. Ten algoritmus pro personifikovanou nabídku zatím nemá, ale do budoucna s využitím umělé inteligence počítá.

Jednou z novinek, které Flatio na český realitní trh přineslo už v roce 2017, jsou ale třeba prohlídky nemovitostí prostřednictvím virtuální reality.

autoři: Petr Kološ , marz
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.