Vědec: Morální panika kolem počítačových her je zatím neodůvodněná

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03588857_2.jpeg

Proč vědecky zkoumat hry? Jak významným společenským fenoménem je hraní si? Jaký vliv mají počítačové hry na člověka? Hostem Magazínu Leonardo byl Jaroslav Švelch, vedoucí oboru herních studií z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

„Hry, například deskové, hraje většina populace,“ uvedl vědec. „Hry obecně jsou obrovský společenský fenomén s obrovským dopadem.“

Mezi negativní dopady patří i domnělá škodlivost počítačových her. „Výsledky výzkumů zatím nejsou v tomto ohledu příliš průkazné,“ soudí Švelch.

„Účinky her na hráče se doposud nepodařilo prokázat. Zdá se, že morální panika, která kolem her probíhala, zřejmě nebyla úplně odůvodněná,“ dodal.

Dalším z negativních projevů spojeným s hraním a hráčstvím obecně je závislost a patologické hraní. Zde se ukazuje, že hry nemají konkrétní specifické rysy, které by je činily více vhodné pro vytvoření závislosti než jiné typy činností.

„Někteří lidé mají prostě osobní predispozice k tomu stát se závislými na různých věcech. Jestli to budou hry, nebo něco jiného, je otázkou spíše kontextu a náhody, co se k nim dostane,“ vysvětlil ludolog.

Rozdíl oproti drogám a alkoholu jen ten, že hry nemohou vyvolat fyziologickou závislost, ale pouze závislost psychickou. „Nebo spíše zálibu, která je založena na psychickém, emocionálním vztahu ke hrám.“

Česko: Levně a kvalitně

Proč je český herní průmysl ve srovnání se světem na relativně vysoké úrovni? „Je to z řady důvodů,“ objasnil Švelch.

Jedním z nich je tradice počítačového kutilství, která začala v 80. letech minulého století. Dále také kvalitní vzdělání v oblasti technické a programátorské.

„Spíše než programátoři tu chybí designéři a vizionáři,“ konstatoval vědec.

V Česku má podle něj i velkou tradici grafika a animace, takže řada profesí potřebných pro vývoj her jsou tu dobře pokryté.

„Naší konkurenční výhodou v mezinárodním měřítku je i to, že jsou náklady na pracovní síly menší, ale přitom je infrastruktura dobrá a pracovníci jsou dobře připravení,“ chválil český herní vývojářský potenciál Jaroslav Švelch.