Vědci odhadují, že použitelné očkování proti koronaviru bude k dispozici nejdříve za rok
Některé případy ukazují, že lidstvo není proti koronaviru úplně bezbranné, oslabení lidé jsou ale ve velkém nebezpečí. Ve Spojených státech zahájili testy vakcín. Pokračuje testování účinné látky remdesivir. Čína schválila lék s jinou účinnou látkou.
Několik vakcín proti koronaviru je ve vývoji. Americký Národní zdravotní institut zahájil s jednou z nich první fázi testování na dobrovolnících. Odborníci odhadují, že prakticky použitelné očkování bude k dispozici nejdříve za rok.
Čtěte také
V oblasti léků pokračuje testování účinné látky remdesivir, pro výjimečné použití je lék schválen i u nás. Jeho účinnost ale ještě nebyla prokázána. Čína ale už schválila lék s účinnou látkou favilavir, který se používá proti chřipce. Udělala to na základě studie na 70 pacientech. The Economist tvrdí, že v nejbližší době možná začnou testy dalších existujících protivirových léků.
Australští vědci pozorovali u pacientky s mírnou formou nemoci Covid-19, jak se její imunitní systém s virem vypořádal vlastními silami. Organismus zareagoval podobně jako na chřipku a vytvořil 4 typy imunitních buněk. Ty byly specifické, to znamená zaměřené proti konkrétnímu nepříteli. Po třech dnech se její zdravotní stav začal zlepšovat. Porozumění takovým případům vývoj vakcín nebo léků urychlí. Bude jasnější, které typy imunitních buněk je potřeba stimulovat.
Nebezpečný je sociální kontakt i samota
Jižní Korea hlásí, že díky důslednému testování přibývá nakažených pomaleji. Italská realita ukazuje, jak důležité je omezovat sociální kontakt. Epidemiolog Jamie Lloyd Smith v podcastu časopisu Nature upozorňuje, že nevíme, kolik lidí bez příznaků virus dále šíří.
Čtěte také
„Desíky procent lidí možná žádné příznaky nemoci nepocítí,“ říká Lloyd. „Ukazuje se tedy, že lidstvo není tak úplně bezbranné. Oslabení lidé jsou ale v nebezpečí, protože nevědí, odkud může nákaza přijít,“ varuje epidemiolog.
Úplná izolace a samota mohou být také nebezpečné, upozorňuje Science. Velmi důsledná karanténa má také své meze.
Související
-
Černé scénáře a dezinformace stresují děti i dospělé. Čas epidemie je zkouškou pro rodiny
Děti nejsou schopny zpracovat množství informací, které se na ně valí. Zároveň roste počet dezinformací o šíření koronaviru.
-
Starší lidé potřebují uklidnit duši. V záplavě informací se neskutečně těžko orientují, míní Lorman
Obchody i pošta jsou od čtvrka pro seniory otevřeny mezi 10.–12. hodinou. Vláda se rozhodla tyto dvě hodiny vyhradit pro lidi starší 65 let, mladší může ochranka vykázat.
-
Pandemie koronaviru je viditelná i z vesmíru, píše britská BBC
Co všechno najdete v zahraničním tisku?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.