Věda nevážně: kuriozní výzkumy, metody a kauzy

1. leden 2013

V dalším souhrnu bláznivých výzkumů najdete nejrůznější vědecké obory. Je vidět, že trochu bláznivé vědce najdeme v každém z nich.

Pokud někdo lže, říká se, že jeho nos se fyzicky mění – tvrdne, křiví se, zkrátka mění se jeho vlastnosti zjistitelné hmatem. V pohádce o Pinocchiovi nos dřevěného panáčka při lhaní dokonce roste. Na experimentálním psychologickém pracovišti při španělské univerzitě v Granadě ale vědci skutečně zjistili vztah mezi lhaním člověka a růstem teploty jeho nosu. Měření teploty výzkumníci prováděli pomocí termografu. Nesoustředili se ale jen na lhaní, zjišťovali i další stavy a jejich souvislosti, jako např. vliv usilovné mentální činnosti, opilosti nebo tradičního španělského tance flamenco na teplotu různých částí lidského těla.

Jistá studie z Velké Británie se pro změnu věnovala vlivu barvy auta na pravděpodobnost, že na něm přistane ptačí trus. Podle statistických výzkumů ptáky nejvíce “přitahují” červená a modrá. Nejméně je prý přitahují karosérie zelené, šedé nebo stříbrné. Příčiny tohoto chování jsou však velmi nejasné. Navíc s tímto výzkumem jako celkem příliš nesouhlasili ornitologové, podle nichž je mnohem důležitější, kde auto parkujete, než jakou má jeho karosérie barvu.

Šílené plány má Koby Barhad, britský student umění. Plánuje genetické vyšlechtění myší a to za dost neobvyklých podmínek. Při svém postupu chce do myší DNA přidat část genomu Elvise Presleyho. Vědecký význam to pravděpodobně nebude mít žádný, ale dá se odhadnout, že myši nazvané Elvis 01, Elvis 02 atd. se budou velmi dobře prodávat. Barhad chce myším dokonce simulovat různé Elvisovy životní situace.

Zajímavá kauza se vytvořila kolem urychlovače LHC ve švýcarském CERNu. Řadě lidí stačilo ujištění fyziků, že v urychlovači se určitě nevytvoří umělá černá díra, která pohltí celou planetu. Ale našli se i tací, pro které tohle žádný argument nebyl a vyjádření fyziků jim nestačila. V Německu se touto kauzou posléze zabýval vysoký soud v Münsteru a další justiční orgány, které ze svého titulu všechny žaloby proti urychlovači zamítly. Úředně rozhodly o tom, že podobné jevy jsou nemožné. Světská spravedlnost opatřená razítky je pro řadu lidí tedy určitě jistějším argumentem než fyzika.

A teď něco úplně jiného a mnohem vážnějšího. Podstatně nebezpečnější než urychlovač je baseballový míček urychlený po odpálení na 90% rychlosti světla. Míček ponese tolik energie, že při dopadu může zabít tisíce lidí kolem. Navíc už během letu bude hmota letícího míčku prudce reagovat s atomy obsaženými ve vzduchu, a to povede k zažehnutí termojaderné fůze.

Zdroje: Pinocchio, Karoserie a trus, Myš Elvis 01, Smrtící baseballový míček

autor: Pavel Vachtl
Spustit audio