Ve zdravotnictví se plýtvá, elektronické recepty jsou část řešení, říká ministr Vojtěch

8. leden 2018
Adam Vojtěch

Elektronické recepty měly omezit byrokracii, zlepšit komunikaci mezi lékaři a lékárníky a zdokonalit přehled o tom, kdo jaké léky vlastně bere. Část lékařů je ale odmítá používat, přestože jim za to hrozí milionové sankce. „Předložil jsem pozměňovací návrh, aby do konce roku 2018 nebyly udělovány. Mělo by to být schválené v únoru nebo v březnu. Státní ústav pro kontrolu léčiv ale pokuty dávat nebude,“ ubezpečuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Povinnost lékařů registrovat se do systému ovšem trvá. Vyřízenou žádost už má 38 tisíc lékařů a dalších 6 800 je v procesu ověřování, aby přístupové údaje nedostal někdo neoprávněný. „Elektronické recepty jinak fungují, do konce minulého týdne jich bylo vypsáno asi sedm set tisíc,“ přibližuje poslanec zvolený za hnutí ANO.

V dubnu roku 2016 řekl tehdejší ministr financí Andrej Babiš, že se ve zdravotnictví mrhá penězi. „Je pravda, že se plýtvá. Elektronický recept a vůbec elektronizace může šetřit peníze, například v předepisování duplicitních léků nebo vyšetření. Myslím také, že by nemocnice měly některé věci nakupovat společně, třeba drahé léky,“ uvádí. Podívejte se na celý rozhovor na videu: