Válka světů a Požár v opeře

c2f2aba572c974a5a9a41c3d6bcfc9db.png

Slavné rozhlasové mystifikace - český Požár v opeře z roku 1930 a americká Válka světů z roku 1938. Válku světů jsme vám přinesli v původním znění s českými titulky.

Záznam pořadu již není k dispozici.

Válka světů je adaptací románu H. G. Wellse a vznikla v říjnu 1938 ve studiu americké společnosti CBS. Autorem adaptace je Howard Koch a režisérem Orson Welles. "Jedná se o nejslavnější rozhlasovou hru všech dob, která byla odvysílaná na vlnách CBS právě dne 30. 10. 1938. Miliony posluchačů zpanikařily v domnění, že byly USA skutečně napadeny mimozemskou civilizací nebo přinejmenším německou armádou," uvedl autor metody titulkování rozhlasových pořadů a redaktor Českého rozhlasu Leonardo Marek Janáč.

Pomník na místě údajného přistání Marťanů

Osm let před Válkou světů vysílal katastrofickou rozhlasovou hru i Československý rozhlas. Pod názvem Požár v opeře ji připravil spisovatel Jan Grmela. Senzační hra posluchače rovněž velmi vzrušila. Jsou dochována svědectví, že Pražané z pražských vyvýšenin hledali místo, odkud stoupá dým právě hořící opery.

var gaJsHost = (("https:" == document.location.protocol) ? "https://ssl." : "http://www."); document.write(unescape("%3Cscript src='" + gaJsHost + "google-analytics.com/ga.js' type='text/javascript'%3E%3C/script%3E"));