Václav Klaus: Je třeba jednoznačně říci, že žádná zázračná vakcína neexistuje

15. leden 2021

Na nedělní demonstraci proti vládním opatřením vystoupil mezi řečníky na Staroměstském náměstí i bývalý prezident Václav Klaus. Kritizoval vládu, odmítl povinné očkování a řekl, že se očkovat sám nenechá. A bylo toho víc.  

Teď nám slibují, že vše vyřeší zázračná vakcína, když se jí necháme očkovat. Je třeba jednoznačně říci, že žádná zázračná vakcína neexistuje. Lidé si musí vytvořit imunitu sami. Kdo se chce nechat očkovat, tak ať se nechá, ale očkování nesmí být povinné.
Václav Klaus, bývalý prezident ČR

Čtěte také

„Zázračná vakcína to není, ale je to něco, na co jsme dlouho čekali,“ komentuje názor bývalého prezidenta epidemiolog Petr Smejkal.

Dodává, že tady je čím dál víc dezinformací a komunikace je něco, co by ministerstvo zdravotnictví, ale i kraje a každý lékař měli trpělivě a stále dokola vysvětlovat.

Vlastní názor vs. vlastní fakta

Co je ale opravdu už vyvrácená informace, kterou Klaus prezentoval, je řízené promořování. „Tady se profesor ekonomie mýlí, protože to je už dávno překonaná teorie. Promořování by naopak vedlo k ještě většímu počtu mrtvých, a to jich už teď máme opravdu hodně,“ komentuje výroky Smejkal.

Generální sekretář Ekumenické rady církví, který se věnuje dezinformacím o covidu Petr Jan Vinš, pak přidává: „Všichni máme právo na vlastní názor, ale nemáme právo na vlastní fakta."  

Padly tady někdy úvahy o povinném očkování? Kde leží hranice mezi názorem a dezinformacemi? Překročil ji bývalý prezident, nebo ne? Opravdu existují nějaké seznamy dezinformátorů, na kterém je i Klaus? 

Výrok týdne s Renatou Kropáčkovou najdete v audiozáznamu. Hosty byli hlavní epidemiolog IKEMU Petr Smejkal a generální sekretář Ekumenické rady církví, který se zabývá dezinformacemi a očkováním Petr Jan Vinš.

Spustit audio

Související