V Rusku našli neobvyklý středověký hřbitov

Pohřebiště se záhadnými hroby ze 14. století objevili archeologové z Azovského krajinského muzea poblíž města Azov, které je v Rostovské oblasti na jihu evropské části Ruska. Hřbitov se nachází na okraji Azova a je geograficky izolován od ostatních hřbitovů na území původního středověkého města.

Pohřebiště se výrazně liší nejen od okolních středověkých hřbitovů, ale i od všech dosud známých na území Ruska. Alespoň to podle agentury Interfax-jug tvrdí vědecký pracovník muzea Andrej Maslovskij. Zvláštnost hřbitova spočívá ve tom, jakým jsou na něm lidé pohřbeni. Neodpovídá to totiž prakticky žádnému ze známých náboženství.

Jak známo, každý národ má svá pravidla pohřbívání. Například pravoslavní Rusové pohřbívají hlavou na západ, se zkříženýma rukama, muslimové zase tváří k posvátnému městu Mekka. Na tomto hřbitově však vládne naprostý chaos.

Podle slov archeologů měli tito lidé buď nějaká dosud nám neznámá pravidla, a nebo prostě žádná pravidla neměli. Vedle sebe se nacházejí kostry ve zcela odlišných polohách: někdo leží na zádech, někdo na pravém boku, někdo na levém, jeden leží hlavou na západ, jiný na východ.

Antropologové navíc zjistili, že lidé, kteří tu jsou pohřbeni, se během dlouhé doby křížili se svými vlastními příbuznými. Když si nějaká izolovaná skupina kříží pouze v rámci svého kolektivu, objevují se u nich anomální geny a projeví se to také na kostech. Antropologové usuzují, že i v tomto případě šlo o izolovanou skupinu. Nevysvětlitelné však je, jak mohl ve městě, které bylo ve 14. století skutečně velké, žít někdo izolovaně. To si vědci z místního muzea nedokáží vysvětlit.

Při vykopávkách na hřbitově byly kromě koster objeveny pohanské amulety, což je ve srovnání s většinou tehdejších hřbitovů také neobvyklé. Ve středověkých městských nekropolích se při pohřbívání do hrobů nekladly žádné věci - platí to pro křesťany, tak pro muslimy i pro představitele jiných náboženství. Podle Andreje Maslovského jde tedy o pohanské pohřebiště u středověkého křesťanského města. Kdo ve skutečnosti tito lidé byli a jakým způsobem a proč byli izolováni, se však nejspíš vědcům uspokojivě vysvětlit nepodaří.