V roce 1918 se naplnila touha po samostatném státě, připomíná historik
Před 104 lety vzniklo 28. října 1918 samostatné Československo. „Tehdy se naplnila touha po samostatném státě,“ říká Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd. „V roce, kdy jsme opět získali samostatnost, jsme současně vykročili na cestu parlamentní demokracie. A co je samozřejmě velmi důležité, tak přes všechny bouře, které se přes nás až do roku 1938 přehnaly, jsme pořád tou demokratickou státností,“ dodává.
„Pak – a nikoli vlivem vnitřních okolností, které nebyly jednoduché, tedy tlakem nacistického Německa –, se tato demokratická konstrukce zhroutila,“ doplňuje historik.
Z čeho tehdy vyvěrala touha lidí po samostatném státě? Jakou roli při formování armády mladého státu hrály legie? Co z masarykovského étosu stojí za to připomínat a oživovat právě i dnes, v nelehkých časech?
Na tyto a další otázky hledala odpověď debata Vertikály Evy Hůlkové.
Související
-
Spory nevznikají kvůli náboženstvím, ale lidem, kteří je interpretují, říká muslimka Ghalebová
Debatují Pavol Bargár, evangelický kazatel a vysokoškolský pedagog, a Eman Ghalebová, muslimka a lidskoprávní aktivistka narozená v Jemenu, která ale vyrůstala v Česku.
-
K azylovému řízení musí mít přístup i Rus, který nechce narukovat, míní ředitel Rozumek
Před válkou rozpoutanou Putinovým režimem začali prchat také Rusové, kteří nechtějí být odvedeni na frontu. Podle vlády ale Rusům víza – až na výjimky – nevydáváme.
-
Charisma sv. Václava se nevytratilo ani po tisíciletích
Debata Vertikály se věnuje nadcházejícímu státnímu svátku svatého Václava. Univerzitní pedagogové Petr Kubín a Ota Halama tak diskutují o významu svého patrona.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.