V příštím životě budu hroch, říká ředitel zoo Přemysl Rabas

16. červenec 2014

Je to neskutečné, ale dnes se desítky už vyhynulých zvířat vracejí do volné africké přírody. Může za to i zoologická zahrada ve Dvoře Králové.

Ředitel Zoo Dvůr Králové Přemysl Rabas se do Afriky zamiloval už v dětství. Chtěl na safari žít. To si postupem let splnil. Dnes má totiž safari ve „své“ zoo.

Založil ji proslulý lesník a přírodovědec Josef Vágner. Kdysi mu vyčítali, že stěhuje Afriku do Evropy. „Dnes jsme mu za to všichni vděční. Má obrovskou zásluhu na vytvoření bohatého genomu zvířat celé Evropy. Můžeme tak už nejednu vyhynulou populaci přírodě zase vrátit.“

Čtěte také

Postupem let se podařilo vrátit už desítky druhů. Přemysl Rabas je prý velmi hrdý na stěhování nosorožců černých. „Velmi se jim tam daří, dokonce se narodilo první mládě. Trvalo to pět generací života v zajetí. A přesunuli jsme je dokonce na úplně stejné místo, kde je Josef Vágner odchytl.“

Ideální zvíře

Přemysl Rabas by prý v příštím životě chtěl být hrochem. Je to pro něj skutečný symbol Afriky. „Nemusí koukat na to, jak vypadá. Jeho ideálem krásy je koule. Půlku života tráví ve vodě. Večer vyleze ven a nažere se trávy. Má prostě hezký život.“

Přál by si, aby se do Dvora Králové hroch vrátil. Musel by ale mít velký výběh s obrovskou vodní plochou. „To se moc těším. Teď se ale musíme soustředit na zvířata, která tady máme.“

Afrika včera a dnes

Do Afriky se poprvé podíval v roce 1991. Tehdy byl prý zcela nepřipravený. „Byl jsem hlavně v Zimbabwe a všude jsem hodně zvedal kolena, abych nešlápl na nějakého jedovatého hada.“ Tomu se dnes už jen usmívá.

Festival Doteky Afriky

„Prostě se tam cítím dobře. Možná proto, že je to kolébka lidstva. Odtud se člověk dále rozšířil po celém světě.“

Tehdy si prý celé tři měsíce hodně užíval. Jezdil stopem a žil u lidí ve vesnicích za městy. Za tu dobu se Afrika hodně změnila. Města se rozšířila a místa, která navštívil, už často neexistují. U vodopádů je pak i třikrát víc hotelů.

Vzpomínal i na to, že byl v rodině bohatého afrického kamaráda. Ve venkovní kuchyni tam vedle sebe viděl staré nepoužívané ohniště, kamna na dřevo, na plyn a mikrovlnku. „To jste před deseti jinde nepotkali. A nepotkáte ani za deset let.“

Není safari jako safari

A jaké by doporuči safari? „Safari je takové, jaké ho chcete mít. Já pojedu v Africe raději tam, kde je dostatek zvířat a málo turistů. Lva prostě nehledám podle kolony aut.“

Zažít můžete i safari pod širákem. „Byl jsem u toho, jak v noci kamarádovi odjel 20 metrů spacák. On v něm naštěstí nebyl. Mohla za to hyena.“

Pokud se chcete Afriky aspoň trochu dotknout, můžete navštívit festival Doteky Afriky. Jeho čtvrtý ročník bude koncem července právě ve Dvoře Králové. Čekat tam bude spousta umělců z afrických zemí.

Jak se Přemysl Rabas dívá na vybíjení nosorožců? Kdo byl jeho životní vzor? Poslechněte si v iRadiu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.