V osmitisícovkách rozhodně ticho není. Ta hora nad vámi žije, říká horolezec a lékař Kozák

14. listopad 2022

„Nikdy jsem nebyl opravdu vynikající lezec, přestože jsem pár ,bigwallů‘ absolvoval. Vždy to ale bylo s někým, střídali jsme se ve vedení lana, nikdy jsem nebyl tahounem na extrémních stěnách,“ říká Tomáš Kozák, pokořitel několika osmitisícovek ale také přednosta Interní hematologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Nedávno pod názvem „Nahoře už nikdo není“ vydal povídkový román.

Každý horolezec má podle Kozáka v životě zlom, u většiny jde o rozmezí mezi 25. a 30. rokem života, kdy přemýšlí, jestli horám obětuje kariéru, nebo ne.

Mluvím o sobě jako o průměrném lezci – a doufám, že v medicíně to průměrné není.
Tomáš Kozák

„Mnoho z mých kamarádů řešilo, jak to bude dál s jejich civilní profesionální kariérou. Bylo nasnadě, že pokud se člověk chce lezení věnovat profesionálně, musí na jinou kariéru, na kterou třeba i léta studoval, lehce anebo úplně rezignovat.“

Čtěte také

„V mém případě to bylo vcelku snadné, protože jsem si zvolil medicínskou kariéru a lezení jsem dělal spíš ,k tomu‘. Proto o sobě mluvím jako o průměrném lezci – a doufám, že v medicíně to průměrné není,“ uvažuje.

Když člověk leze do výšek, musí počítat s aklimatizací. „S každým organismem to dělá zajímavé věci, kterým říkáme výšková nemoc. V akutní i chronické formě, vážné i méně vážné, ale zažije to každý.“

Bolest hlavy a poruchy spánku trápí všechny.
Tomáš Kozák

„Hodně záleží na individuálních vlastnostech horolezce, ale i na klimatických podmínkách, které zrovna panují. Většina lidí má alespoň lehké obtíže, jako je bolest hlavy a poruchy spánku. To, že jste malátní, dušní, unavení často po čase vymizí. Bolesti hlavy, hlavně večer nebo vleže – když už máte to štěstí a máte stan a můžete si lehnout –, vás taky můžou pěkně potrápit.“

Čtěte také

Hodně podle lékaře znamená i rychlost, s jakou se do výšek dostanete – čím pomaleji, tím je to pro organismus lepší. „Asi nejhůř jsem se cítil, když jsme vyletěli vrtulníkem do výšky 4,5 tisíce metrů – věděli jsme, že nám bude špatně a že do hodiny musíme postavit celý tábor,“ vzpomíná Kozák.

„Pak jsme lehli a ne že bychom se nezvedli, ale týden jsme se aklimatizovali. To asi byla ta nejhorší pecka, kterou jsem na sobě sám pozoroval,“ uzavírá.

Skála nad vámi praská, žije, neustále z ní něco padá.
Tomáš Kozák

Když se díváte na sluníčko z osmitisícovky, má podle Kozáka úplně jinou barvu. „Nejsem zrovna dobrý fyzik, ale tam asi ty fyzikální optické zákony pracují. Lidské oko pak vnímá barvy asi trochu jinak… A ani si nemůžete sundat sluneční brýle, protože byste se vystavili riziku ztráty zraku.“

Čtěte také

A není tam ani ticho, jak by se mohlo zdát. „Zejména v noci, když bivakujete, tak kromě toho, že vás bolí hlava, nemůžete spát, tak jste navíc ve střehu, protože posloucháte, kde co spadne. Ta hora nad vámi žije i kvůli změnám teplot a větru a teplotní rozdíly jsou opravdu extrémní. Skála praská, žije, neustále z ní něco padá – ať už kusy kamení, nebo ledu. Takže úplné ticho tam rozhodně není,“ dodává Tomáš Kozák.

Celé Hovory Naděždy Hávové najdete v audiozáznamu, poslechněte si.

autoři: Naděžda Hávová , lup
Spustit audio

Související