V obcích poničených tornádem se objevují spekulanti, falešní architekti či statici
V jihomoravských obcích poničených červnovým tornádem se objevili spekulanti s pozemky. Snaží se vytipované majitele poškozených domů přesvědčit, že jejich parcely po demolici ztrácejí hodnotu. Lidem pak nabízejí, že je odkoupí. Vedení obcí své obyvatele před podobnými nabídkami důrazně varují. „Je to opravdu problém. Jsou tady lidé, kteří se pokoušejí nějaká místa vykoupit,“ potvrzuje místostarosta Mikulčic Jan Vlašic (KDU-ČSL).
Čtěte také
„Tady jsme to hlásili, aby si na to lidé dali pozor a neudělali nějakou věc, která by je pak mrzela,“ dodává starosta Vlašič.
Reportér Českého rozhlasu Jakub Troníček prošel všechny postižené obce a potvrdili to i místní lidé, zejména v obcích Mikulčice a Hrušky.
Architekt – podvodník?
Objevili se i falešní architekti či statici. Podvodníci měli nabízet podezřelé služby, které popisuje jeden z majitelů tornádem poničeného domu:
Čtěte také
„Byl tady a vůbec se mi nezdál, protože jeho služby neodpovídaly stavebnímu zákonu,“ říká pro Český rozhlas.
„Navrhoval, že mám do týdne projekt, dokonce řekl, že si můžeme na stavbě vymyslet, co chceme a on to dokreslí. To se mi absolutně nezdá, protože o stavebnictví nevěděl absolutně nic,“ dodává muž, který chtěl zůstat v anonymitě.
Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje
starostka obce Hrušky Jana Filipovičová,
primáš cimbálové kapely Petr Marada z Mikulčič,
koordinátor dobrovolníků Josef Koláček,
ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Gabriela Drastichová,
psycholožka Alena Habltová z Českého červeného kříže,
právnička České asociace pojišťoven Lucie Žulavská,
farář Moravské Nové Vsi Marián Kalina
V obci Hrušky místní mluvili s reportérem Troníčkem i o podezřelých staticích, kteří měli obcházet nejvíc poničené domy a smyšleně rozhodovat o jejich bourání. Majitelům pak obratem nabízeli odkup údajně bezcenných pozemků.
Jsou to už čtyři týdny, co se Břeclavskem a Hodonínskem prohnala bouře s krupobitím a tornádem o rychlosti zhruba 300 kilometrů. Za sebou zanechalo šest obětí a 1200 poničených domů.
Ve Speciálu si tak poslechněte i další informace o tom, jak to na místě vypadá, jestli stále pomáhají dobrovolníci či jak v praxi vypadá psychologická pomoc.
Související
-
Fakulta Univerzity Pardubice dá stipendium studentům z obcí zničených tornádem
Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice nabídla maturantům z jihomoravských obcí, které byly postiženy tornádem, roční stipendium.
-
Změna klimatu, nebo souhra nešťastných náhod? Co stojí za nejsilnějším tornádem v Česku
Evropská komise zveřejnila balíček Fit for 55. Má za cíl snížení emisí skleníkových plynů. Kvalitu života ale nebude určovat jen ovzduší, ale také dostatek vody.
-
Litovelští zastupitelé schválili finanční pomoc jihomoravským obcím zasaženým katastrofou
Zastupitelstvo Litovle a členové Mikroregionu Litovel schválili v úterý finanční pomoc jihomoravským obcím postiženým tornádem. Dohromady jim pošlou milion korun.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.