V Nizozemsku když řeknete ne, jste na suchu, popisuje moderátorka Michaela van Erne

27. květen 2022

Michaela van Erne je víkendovou moderátoru Radiožurnálu. Přes týden se věnuje svým dvěma vlčákům, o kterých napsala knihu Polárka, moje psí duše. Nějakou dobu žila v Nizozemsku, které popisuje jako velmi spořivé. „Největší chyba, ze které jsem se okamžitě poučila, bylo odmítání nabízeného jídla.“

Michaela van Erne

„Člověk z Česka je zdráhavý, přijde na návštěvu, kde je vám nabídnuto pohoštění. Jsme vychováni tak, abychom nejdřív decentně odmítli, chvilku poseděli a pak si nabídnete chlebíček, brambůrek, případně čaj či kávu.“

„V Nizozemsku to tak není – tam, když zaváháte, tak už se vám toho pohoštění na druhý pokus nedostane. Takže jste dotázáni: ,Dáte si?‘ A když řeknete ne, tak jste na suchu,“ dodává v pořadu Hovory.

Poslechněte si celý rozhovor Tatiany Čabákové, kde se dozvíte, proč jako vůdce psí smečky nepoužívá agresivní sílu, ale sílu vnitřní.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.