V Německu není něco v pořádku. Švýcarský komentátor se pozastavuje nad reakcí na útok ve Frankfurtu

Švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung se věnuje pondělnímu útoku Eritrejce na nádraží ve Frankfurtu nad Mohanem, který nepřežil osmiletý chlapec.

Václav Bělohradský: Proč by se v dnešní společnosti nemohl zbláznit Eritrejec?

Hlavní nádraží ve Frankfurtu nad Mohanem

Německo šokovaly činy dvou mužů, původem cizinců, kteří strčili pod vlak nevinnné náhodné oběti. Máme se bát nepředvídatelných činů imigrantů?

„Dnešní Německo působí nezvykle nejistým a křehkým dojmem,“ všímá si komentátor Benedict Neff. „A není divu. Který rodič nečekal se svým dítětem na nástupišti na vlak? Obavy jsou logické,“ píše autor.

Útok Afričana, který až dosud žil spořádaně ve Švýcarsku, nicméně podle Neffa není možné považovat za důkaz, že německá imigrační politika selhala.

Právě v tomto duchu se ale nese většina německých reakcí. Prostě se opět ukázal velký počet lidí, kteří nesouhlasí s přistěhovaleckou strategií Berlína.

Debata o nových bezpečnostních opatřeních ve vlakové dopravě navíc odhalila, jak mnoho Němců se necítí ve vlastní zemi v dostatečném bezpečí.

Zcela oprávněně lidem vadí neschopnost politiků deportovat problematické příchozí, kteří jen zneužívají německou azylovou politiku, uvádí komentář Neue Zürcher Zeitungu. A vadí jim i eroze hodnot, k níž podle textu v dnešním Německu dochází. Pocit ztráty kontroly je dalekosáhlý.

A přispívá k tomu i způsob mediálního pokrytí. Některé servery kauzu zařadily až na konec zpravodajství, jako by šlo o marginálii. Událostí přitom žilo celé Německo. „Jakoby se vrátilo něco z dob uprchlické krize, kdy se média za každou cenu a někdy i ke škodě věci snažila zklidňovat situaci,“ uzavírá Benedict Neff.

Spustit audio
autor: Rostislav Matulík

Odebírat podcast

Související