V dubnu 1969 de facto skončilo pražské jaro. Tehdy Dubčeka nahradil Husák

11. duben 2023

Když se Gustáv Husák v dubnu 1969 dostal s podporou Moskvy do čela KSČ, a když nahradil Alexandra Dubčeka, zmizely poslední zbytky nadějí, že se v okupovaném Československu podaří udržet alespoň některé myšlenky pražského jara. Už v prvním projevu po zvolení mimo jiné řekl: „Jde o to, přátelé, abychom nepodléhali zahraniční propagandě, různým našeptávačům nebo silám, které nemají zájem na konsolidaci“.

Čtěte také

Husák se proslavil ještě jednou větou, a to z 28. srpna 1968, kdy byl zvolen prvním tajemníkem.

„Nech odpadne, čo je kolísavé, nech odpadne, čo je oportunistické“. Husák se stal jedním z nejmocnějších lidí v ČSSR a symbolem normalizace.

V roce 2009 připravil Jan Sedmidubský, na webu jen do 11. května 2023.

autor: Jan Sedmidubský
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.