V době druhé republiky hlavně selhaly naše intelektuální elity
Takzvaná druhá republika trvala jen 167 dní. Možná i proto zůstávala dlouhá léta stranou zájmu veřejnosti i historiků. Snad proto, že toho nebylo moc ke zkoumání, když poměry, které v od října 1938 do poloviny března 1939 panovaly, diktovali jiní.
V širších vrstvách společnosti dlouho přežívalo povědomí, že československou demokracii –jedinou ve střední Evropě –, nahradila až nacistická okupace. Selhání velké části českých intelektuálních elit, ke kterému během pěti měsíců došlo, tak bylo do značné míry vymazáno z paměti.
Ale doklady o něm se dochovaly třeba v rozhlasovém archivu, jak připomíná repríza pořadu, který v roce 2013 připravil Pavel Hlavatý. Na webu poslouchejte jen do 10. února 2024.
Související
-
Druhá republika netrvala ani šest měsíců, ale stihla přinést zásadní změny
Jako druhá republika je označováno Československo v období mezi 1. říjnem 1938 a 15. březnem 1939.
-
Druhá republika měla být z naší historie raději vymazána, míní historik
Druhá republika trvala jen několik měsíců – od konce září 1938 do poloviny března 1939 –, přesto nejde o období dějin, na které vzpomínáme zrovna s nadšením.
-
Druhá republika ve východních Čechách? Protektorát byl pracovní kolonií Velkoněmecké říše
Mnichov znamenal obrovskou ránu pro Československou republiku. Bylo to velké zklamání pro mnoho lidí, kteří věřili v sílu demokracie a jejím kořenům uprostřed Evropy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka