V dalších amerických státech se rozhoduje o legalizaci marihuany k rekreačnímu užití

8. listopad 2016

Američtí voliči vedle obsazení prezidentského úřadu rozhodují o složení Sněmovny reprezentantů, třetiny Senátu či o dvanácti guvernérech. V některých státech se také konají různé lokální volby a referenda. Britský zpravodajský server BBC News píše o těch, která se týkají legalizace marihuany.

Zpravodaj BBC James Cook popisuje situaci ve státě Colorado, kde je rekreační užívání marihuany legální od ledna 2014. Od té doby tam vzkvétá takzvaný kanabisový turismus. S cílem zakouřit si legálně marihuanu přijíždějí do Colorada zástupy turistů.


O rekreační konzumaci nyní rozhodují voliči v dalších pěti státech - v Arizoně, Kalifornii, Maine , Massachussetts a Nevadě. V několika dalších státech - Arkansasu, na Floridě, v Montaně a Severní Dakotě se hlasuje o případném využívání marihuany k léčebným účelům.

Autor článku si všímá démonizace marihuany během poslední zhruba stovky let. Tón udal propagandistický film z roku 1936 s názvem „Reefer Madness“ což bychom mohli přeložit jako „Marihuanové šílenství. Užívání této drogy má podle snímku za následek vraždy, sebevraždy a úplnou ztrátu myšlení. Amerika od té doby vydala na boj proti kouření marihuany a léčbu závislosti miliardy dolarů. Dnes, jak se zdá, pomalu mění názor.

Užívání marihuany k léčebným účelům je dnes legální v 25 amerických státech. Čtyři – Aljaška, , Colorado, Oregon a Washington - povolují rekreační užívání.

Marihuanový cestovní ruch v některých státech doslova kvete

V Coloradu získává státní kasa miliony dolarů z kvetoucího marihuanového cestovního ruchu, říká Mike Eymer, který provozuje cestovní kancelář právě v této oblasti. V rozhovoru pro BBC si ale také postěžoval: „Stále bojujeme s řadou stigmat. Musíme překonat ještě mnoho překážek s regulátory, kteří se chovají, jako by marihuana byla nukleární odpad.“ Coloradský úřad pro veřejnou bezpečnost v březnu uvedl, že je zatím předčasné vyvozovat závěry o možném dopadu legalizace marihuany na veřejné zdraví a bezpečnost.

Denverský prokurátor Mitch Morrissey ale trvá na tom, že s legalizací marihuany narostl i počet násilných trestných činů. Obává se také zvyšování počtu dopravních nehod a vlivu marihuany na zdraví a schopnost vzdělávat se. Za zmírňováním postoje k drogám je podle něj jediná věc: peníze. Přesněji řečeno: chamtivost. Proto voličům v ostatních státech vzkazuje, aby měli na paměti, že jejich rozhodnutí bude mít dopad na celou jednu generaci Američanů.

Clintonová je pro snížení stupně rizikovosti marihuany

Úřad pro boj s narkotiky už dvakrát odmítl vyškrtnout marihuanu ze seznamu látek, jako jsou heroin, LSD a extáze. Zdůvodňuje to tím, že marihuana má vysoký potenciál návykovosti. Tato pozice však nebude dlouho udržitelná, pokud se voliči v hlasování vysloví pro legalizaci marihuany, podotýká zpravodaj BBC.

To dnes uznává i prezidentská kandidátka Hillary Clintonová, která se dříve proti drogám spíše vymezovala. Teď si je podle serveru International Business Times vědoma nutnosti snížit stupeň rizikovosti marihuany. Podobně se vyjadřuje i druhý prezidentský kandidát Donald Trump, který chce pokračovat s legalizací marihuany v liberálním duchu politiky současného prezidenta Baracka Obamy, dodává server International Business Times.

autor: rer
Spustit audio