V Dagestánu zuří násilí

Zatímco je olympiáda v Soči v plném proudu, sousedním Dagestánem zmítá násilí. V sobotu tam bylo zabito pět ozbrojenců a předtím vybuchla bomba před restaurací v půlmilionové metropoli Machačkale a zcela ji zničila. K útoku se přihlásili islamisté, kteří restauraci nazvali „hnízdem neřesti“.

Hned druhý den ráno zahájili policisté operaci na předměstí. Obklíčili jeden dům, vjeli do něj tankem a oznámili, že „neutralizovali sedm banditů“, z nichž někteří stáli za útokem na restauraci, píše německý deník Die Welt.

V ruské republice Dagestánu dochází k násilnostem denně. Na severním Kavkazu bylo vloni zabito nebo zraněno 986 lidí, z toho většina právě v Dagestánu. Konflikt se před olympiádou v Soči vyostřil. Teroristé ze skupiny Vilajat Dagestan zveřejnili videonahrávku, na které oznámili, že pro hosty olympijských her chystají „překvapení“. Přihlásili se také k odpovědnosti za prosincový teroristický útok ve Volgogradu, při němž zahynulo 34 lidí. Některé ze sobotních obětí policejního zásahu byly údajně z této skupiny.

Policisty v černých helmách a neprůstřelných vestách a s automatickými zbraněmi je v ulicích Machačkaly vidět často. Podle místních obyvatel však také zatýkají obyčejné civilisty, které považují za teroristy. Někteří jsou dodnes nezvěstní a jejich rodiny po nich marně pátrají. Když mají štěstí a jsou propuštěni, mají za sebou brutální mučení, které je mělo přimět k prozrazení informací o teroristech.

Organizace sledující dodržování lidských práv upozorňují, že před olympiádou také vzrostl tlak na náboženské fundamentalisty, přestože islám byl v severokavkazských republikách vždy spíše umírněný. Salafistů je jen menšina a za islámský stát by bojovala jen hrstka. Úřady však přestaly mírumilovné a násilnické fundamentalisty rozlišovat.

Podle ruské organizace Memorial byly řadě manželek salafistů zabaveny občanské průkazy s tím, že je dostanou zpět až po olympiádě. Salafisté v Bujnaksku nesmí až do konce olympiády opustit město. A policie pravidelně odvádí z ulic muže s plnovousem a zahalené ženy a odebírá jim otisky prstů a vzorky DNA.

Přesto dagestánské úřady tvrdí, že aktivních teroristů v zemi je asi 160 a tento počet se už řadu let nemění. Operují v malých skupinách a za svého vůdce považují Doku Umarova. Většinou žijí v lesích, ale někteří bydlí i ve městech, kde jim jejich sympatizanti pronajímají byty a nosí jim jídlo i peníze. Jedním z hlavních důvodů rostoucí radikalizace je touha pomstít se státu. Podle úřadů žádný terorista nevydrží naživu déle než dva roky. Zjitřené rány v Dagestánu zůstanou otevřené ještě dlouho.

Zpracováno ze zahraničního tisku.

autor: gzb
Spustit audio