Uzavřou obě Koreje v září mírovou smlouvu? Nemožné, podepsat ji musí i USA a Čína, soudí koreanista

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in se mezitím znovu setkali (foto z jejich prvního setkání 27. dubna 2018)
Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in se mezitím znovu setkali (foto z jejich prvního setkání 27. dubna 2018)

Jižní Korea si ve středu připomíná 70 let od svého vzniku a celý svět očekává summit představitelů obou zemí Korejského poloostrova, který by se měl konat v září v severokorejském Pchjongjangu. Přesné datum ale není známo.

Severokorejský lídr Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in podle koreanisty Jaromíra Chlady na summitu chtějí nejen zhodnotit vývoj ve vzájemných vztazích, ale připraveno je i mnoho projektů týkajících se dopravy a ekonomické spolupráce.

„Jižní Korea se cítí vázána mezinárodními sankcemi, takže tohle je spíše zablokováno. Obě Koreje o tom ale intenzivně jednají,“ uvádí koreanista.

Uzavření mírové smlouvy by bylo důležitým krokem ke stabilizaci situace a otevřelo by to spoustu ekonomických možností pro Jižní Koreu, Rusko i Čínu. Například dopravu zboží ze Sibiře do rozvinutých ekonomiků.
Jaromír Chlada

Obě strany také již dříve ohlásily, že chtějí ještě letos podepsat mírovou dohodu, podle Chlady k tomu ale na zářijovém summitu nedojde. „Jihokorejská strana to staví tak, že nejprve je třeba na poloostrově nastolit mírové podmínky a na základě toho podepsat smlouvu. Je otázka, jestli by to fungovalo i opačně,“ soudí. 

Mírová smlouva prý také nejspíše bude mít více signatářů, a to ve formátu 2+2. Na jedné straně by ji zřejmě podepsali zástupci KLDR a Číny a na druhé pak Jižní Korea a Spojené státy americké.

Korejská republika byla vyhlášena 15. srpna 1948. O necelý měsíc později ustanovili komunisté Korejskou lidově demokratickou republiku. Hranice mezi oběma státy kopírovala linii mezi americkou a sovětskou okupační zónou na 38. rovnoběžce. Zvrátit poválečný stav se pokusili Severokorejci v roce 1950 útokem na jižního souseda. Krvavý konflikt trval tři roky, ale nevedl k žádným územním ziskům. Od té doby panuje na poloostrově napětí.

Spustit audio

Související