Usedlíci v Mladoticích stovky let chránili zapomenutý klenot Jana Blažeje Santiniho
Letos si připomínáme 300. výročí úmrtí jednoho z nejvýznamnějších architektů barokní doby Jana Blažeje Santiniho. Mohli bychom připomínat jeho velkolepé stavby v Sedleci, Křtinách, na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou a mnohé další. V pořadu Příběhy pokladů se ale vydáváme do Mladotic, na drobnou kapli Jména Panny Marie.
Santiniovský klenot stojí doslova na dvoře soukromých domů a patří přes 200 let obci, protože před zánikem ji zachránili tehdejší usedlíci. Připomíná tak i fakt, že o památkách, které dnes můžeme obdivovat, rozhodují vždy lidé - jejich zájem, nebo ignorace.
I když dnes to tak úplně nevypadá, obec Mladotice patří k jedněm z nejstarších sídel Plzeňska. V historických pramenech je připomínána k roku 1115, kdy patřila kladrubskému klášteru a benediktinům.
Později přešly Mladotice do majetku cisterciáků z bližšího plaského kláštera. Zřejmě tu fungovala tzv. grangie, tedy hospodářský dvůr a zároveň centrum kolonizace přilehlého okolí. Součástí takového dvora byla vždy i kaple.
Nejdřív svaté Hedissy, později zasvěcená svaté Kateřině. Tu nechal v roce 1708 zbořit opat plaského kláštera Evžen Titl.
A právě tím začíná celý příběh. Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Patricie Polanské.
Související
-
Jiří Karásek ze Lvovic: Básník, úředník, sběratel
Básník, spisovatel, překladatel, poštovní úředník a později ředitel Poštovního muzea – a sběratel. Tím vším byl Jiří Karásek ze Lvovic.
-
Miloval hudbu, až zbankrotoval. Příběh českého mecenáše Ludwiga van Beethovena
Proč se kníže Lobkowicz dostal až do banktotu? Poslechněte si v cyklu Příběhy pokladů s muzikologem Petrem Sloukou.
-
Jak se stavěla Svatovítská katedrála?
56 grošů týdně – to byl podle unikátních dochovaných účtů plat Petra Parléře, stavitele katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.