USA, Írán i Česko podpoří zbraněmi boj Kurdů s iráckými islamisty

12. srpen 2014

Spojené státy a Írán začaly s přímým vyzbrojováním kurdských bojových milic. USA začaly teprve nedávno, ale íránské vojenské transportéry se podle svědků na území Iráku objevují už několik dní.

Česká vláda prostřednictvím ministerstva zahraničí zatím vydala obecné prohlášení o podpoře. „Česká republika pracuje na přípravě vojenského materiálu pro demokratické síly bojující proti teroristům z Islámského státu.“

V prohlášení není zatím uvedeno, o jaký druh zbraní by mělo jít.

Výsledky dosavadních leteckých útoků USA na pozice islamistů zhodnotil Obama jako úspěšné. Jejich hlavním cílem bylo zamezení dalšímu postupu džihádistickým milicím především k městu Irbíl, které drží v rukou Kurdové.

Podmínky pro civilní obyvatelstvo se mezitím zhoršují, i přesto, že Spojené státy z letadel shazují balíky s potravinovou pomocí, a posílají také tým, který má v humanitární nouzi působit.

Dramatická je také situace na politické scéně. Nový irácký premiérHaideral-Abadivstupuje do funkce v době války, a jeho pozice není snadná.

Premiér se navíc nebojí kontroverze, jak ukázal v interview pro deník Huffington Post, kde uvažoval o možnostech íránské intervence proti islamistům v Iráku, což je pro mnohé Iráčany citlivé téma.

autoři: oci , Martin Ježek
Spustit audio