Umělý feromon zajistí večeři strakapoudům

20. prosinec 2011

Vědcům se podařilo „okopírovat“ chemickou pozvánku na rande, kterou vypouštějí samičky lesních švábů. Chtějí tak pomoci ohroženým strakapoudům.

Severoamerického švába Parcoblatta lata nepotkáte v kuchyních nebo skladištích, ale v jehličnatých lesích. Šváb zde tvoří hlavní složku potravy ohroženého strakapouda kokardového (Picoides borealis). Tento pták z mnoha lesů zmizel a ochranáři se pokoušejí o reintrodukci, kterou však limituje sezonní dostupnost potravy – tedy švábů. S metodou, jak šváby a následně i strakapoudy lákat na ta správná místa, přišli vědci ze Severokarolínské státní univerzity.

Samičky švábů oznamují samečkům svou přítomnost feromonovými signály, které se šíří na velké vzdálenosti. Vědcům se podařilo identifikovat složení této „chemické pozvánky na rande“, která má neobvyklou heterocyklickou strukturu. Povedlo se jim také vytvořit syntetickou verzi feromonu. Umělý parcoblattalacton chtějí využít jako prostředek, který by strakapoudům zajistil přísun potravy. V období, kdy je švábů málo, by stačilo aplikovat jej na stromy a zanedlouho by se do lesa začala stahovat hejna roztoužených švábích samečků.

Strakapoud kokardový (Picoides borealis)

Lesní švábi také někdy zalétají do domů, kam je láká světlo. Nálet švábů není nic příjemného. Vědci proto předpokládají, že jejich umělý feromon by se mohl uplatnit i jako nástroj pro kontrolu švábích populací v blízkosti lidských obydlí.

Zdroj: North Carolina State University, PNAS

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu