Umělecký dojem z Trumpa je zoufalý, ale jeho politika cukru a biče má výsledky, míní Vondra

2. listopad 2020

Tento týden rozhodnou Američané, zda jejich zemi povede republikán Donald Trump, nebo demokrat Joe Biden. „Mainstream v Evropě drží palec Bidenovi, protože je to typ politika, na kterého jsou Evropané víc zvyklí. Nejsem si jist, že s Joe Bidenem to bude snazší, ani nemusí jít o tak výraznou změnu,“ soudí v Pro a proti europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra. 

Jistá je podle Vondry jedna věc: „Hlavním vyzyvatelem pro Spojené státy je dnes Čína a v tom panuje shoda napříč politickým spektrem i mezi veřejností, kdy asi 75 procent Američanů vnímá Čínu jako hrozbu.“

Biden se bude snažit obnovovat spojenectví mezi Amerikou a Evropou. Jak efektivně, to je jiná věc.
Michael Žantovký

Ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský v pořadu Pro a proti připomíná, že nejde jen o bezprecedentní volby, ale žijeme v bezprecedentní době.

Čtěte také

„To činí jakékoliv predikce velmi obtížnými. Všichni jsme si mnoho slibovali od Baracka Obamy, zvlášť posílení vztahů USA s Evropou, ale k ničemu nedošlo,“ soudí.

„Zároveň jsme se obávali, že Trumpovo zvolení poškodí euroamerické vztahy, že se bude chtít dohadovat s Vladimirem Putinem na zády Evropanů, a tyhle obavy se také nenaplnily. Ale Joe Biden má větší smysl pro multilaterální spolupráci a bude se snažit obnovovat spojenectví mezi Amerikou a Evropou. Jak efektivně, to je jiná věc.“

Trumpovo vyhrožování, že USA opustí NATO, když ostatní státy nezvýší své příspěvky, přineslo výsledky.
Alexandr Vondra

Vondra souhlasí, že Biden bude mít smířlivější rétoriku. „Ale demokratickým kandidátem se stal jen proto, že musel složit hlubokou poklonu levicovému křídlu strany, jinak by měl potíž se postavit Bernie Sandersovi. Pokud vyhraje, tak bude pod velkým tlakem, aby americký trh chránil, možná ještě víc než Trump.“

„Takže představa, že se Joe Biden ocitne v Bílém domě a začne se projednávat nová obchodní dohoda mezi USA a Evropu, je velmi iluzorní,“ předpovídá europoslanec.

Čtěte také

Podle Žantovského čerpal Trump část svého úspěchu z toho, že poukázal na jednostrannost multilaterálních obchodních dohod: „Tam Spojené státy dlouhodobě doplácely, zatímco zejména Čína, ale i některé evropské země z nich neúměrně těžily.“

„To se po zvolení Joe Bidena změní a záleží také na tom, jestli demokraté posílí svou většinu ve Sněmovně reprezentantů, ale i ovládnou Senát, který má klíčovou roli při potvrzování dohod,“ vysvětluje ředitel.

Ale budoucí spolupráci zakládají činy, ne krásná slova, dodává Vondra. „I když umělecký dojem z Trumpa je zoufalý, tak jeho politika cukru a biče má v zahraniční politice výsledky. I jeho vyhrožování, že USA opustí NATO, když ostatní státy nezvýší své příspěvky, přineslo výsledky.“

Chci věřit, že Biden bude pozitivním příspěvkem k evropsko-americkým vztahům, ale jistý si tím nejsem.
Michael Žantovský

„Za poslední kvartál americká ekonomika vyrostla asi o 33 procent. Takže USA má rychlý nárůst nahoru, zatímco Evropa pomalu padá a chronicky se z toho dlouho líže. I to je důvod, proč spolupracovat s Amerikou, protože z koronavirové krize vyjdou asijské země posílené,“ očekává Alexandr Vondra (ODS).

Ředitel by vítal spíš kooperativní přístup a posílení vztahů mezi Evropou a USA. „Ale jestli se to s demokratem Bidenem stane, tím si nejsem jist. Trump také jako republikán a obchodník by měl mít blíže ke svobodnému trhu, ale v praxi to také úplně nerealizuje.“

„Dal bych Joe Bideovi to, čemu se říká výhoda pochybností, tedy chci věřit, že on bude tím pozitivním příspěvkem k evropsko-americkým vztahům, ale stoprocentně jistý si tím nejsem,“ konstatuje Michael Žantovský.

Poslechněte si audiozáznam s argumenty obou stran. Moderuje Karolína Koubová.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.