Umělá inteligence nemůže proti lidstvu bojovat. Alespoň zatím, ujišťuje výzkumník

3. říjen 2023

„Ve vztahu k umělé inteligenci máme určitě na výběr v tom, do jaké míry si zachováme své lidství,“ tvrdí Petr Somol, ředitel výzkumu umělé inteligence ve společnosti Gen Digital.

Čtěte také

„Protože jeden z klasických strachů z umělé inteligence směřuje k tomu, že se AI (Artificial Intelligence) sama rozhodne proti nám nějak vystoupit. Ale minimálně v tuto chvíli tato technologie tyto vlastnosti nemá,“ dodává.

Zdůrazňuje přitom slovo zatím. Následně doplňuje: „Myslím, že ještě hodně dlouhou dobu bude opravdu záviset na tom, co do AI vloží lidé a tvůrci.“

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory, ptá se Petr Vizina.

autor: Petr Vizina
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.