Umělá inteligence CICERO dokáže porazit člověka ve strategické hře Diplomacy. Je to pro AI velký milník, říká Koubský
Den, kdy umělá inteligence porazila člověka v šachách, byl pro lidstvo velkým milníkem. Nyní systém založený na strojovém učení dosáhl nad lidmi dalšího vítězství. Aplikace umělé inteligence Cicero, kterou vyvinula firma Meta dokáže lidské hráče porazit v online verzi strategické hry Diplomacy. Stane se toto nové vítězství technologie nad člověkem dalším milníkem?
Hráči ve hře Diplomacy představují vládce některého z evropských států v době před první světovou válkou a pomocí vyjednávání, diplomatických dohod a bojů virtuálních armád mají porazit své protihráče.
Čtěte také
Na rozdíl od šachů nebo hry Go, kde má umělá inteligence nad hráči převahu již delší dobu, je v Diplomacy kromě logického uvažování důležitá schopnost porozumět motivacím protihráčů, vyjednávat v přirozeném jazyce a přesvědčit spoluhráče, aby dělali, co potřebujete.
Jak uvádí firma Meta, systém Cicero v online verzi hry dosahuje dvakrát vyššího skóre, než je průměr u hráčů, a v žebříčku těch, kteří si zahráli více než jednu hru, se umisťuje v první desítce. Samotný systém tak funguje na kombinaci algoritmů pro řešení logických problémů a jazykového modelu GPT-3.
Nová logika
Podle Petra Koubského, redaktora Deníku N, se jedná o další důležitý bod v historii a vývoje umělé inteligence.
Čtěte také
„Myslím si, že toto je velký milník, protože Diplomacy je velmi propracovaná a chytrá hra. Trénují se na ní dokonce budoucí diplomati a důstojníci armád. A pokud toto zvládne počítač, protože tam už nejde jenom o formalizovatelná pravidla, jde tam o vnitřní model protihráče a přemýšlení o tom, jak bude uvažovat a jak je motivován, což znamená, že nejde čistě jenom o logiku, ale musí se tam nahlížet i z jiných hledisek, tak jsme v rámci posunu technologie zase úplně jinde,“ uvažuje Koubský.
To, že na světlo světa vyšla zpráva o dalším vývoji umělé inteligence, která se tímto opět posunula dopředu, Koubského ale nijak zvlášť nešokuje.
„Moc mě to nepřekvapuje, protože mám pocit, že vývoj umělé inteligence v posledních několika letech nabral neskutečné obrátky a myslím si, že taková překvapivá oznámení teď budeme dostávat stále častěji,“ míní.
Lidské myšlení v kostce
Systém je tedy v podstatě naprogramovaný tak, aby rozuměl psychologii člověka, jelikož na tom celá hra staví. Hráči hrají především na protihráče, tudíž mu musí rozumět, hledat jeho silná a slabá místa a na základě toho rozhodnout o svém dalším tahu. Proto se nejedná o klasické matematické řešení, které doposud umělá inteligence zvládá bravurně.
Bude umět číst řeč těla, naše chování, výraz obličeje a bude to umět vyhodnocovat chladnou logikou možná lépe, než to dovede většina lidí.
Petr Koubský
Podle Koubského je ale na tomto příkladu dobře znatelné, že i lidské chování lze jistým způsobem kategorizovat. „Je vidět, že spousta lidských činností a rozhodnutí, přestože my si to neuvědomujeme, je redukovatelná na rozpoznávání ustálených vzorů činností,“ říká.
Vyhrál by systém v deskové verzi?
Systém Cicero byl testovaný na online verzi hry, ta ale existuje i v deskové podobě, u které se většina lidí může domnívat, že by neměl nad člověkem tak velkou šanci. Koubský na to má však zcela opačný názor.
Čtěte také
„Možná budeme překvapeni, že v tomto bude třeba ještě úspěšnější než v onlinu, protože on skutečně bude umět číst řeč těla, naše chování, výraz obličeje a bude to umět vyhodnocovat chladnou logikou možná lépe, než to dovede většina lidí. V tomto směru bych čekal opravdu nějaká pozitivní překvapení z hlediska inženýrů, kteří to postavili, a negativní z hlediska těch, kdo věří v nadřazenost člověka v intuitivní oblasti,“ dodává.
Poslechněte si celý pořad Davida Slížka Online Plus v audiozáznamu. Dále se dozvíte o robotech, kteří umí stavět a replikovat se, o robotických taxíkách nebo evropském družicovém systému.
Související
-
Umělá inteligence spojila přeživší holokaustu s jejími fotografiemi z dětství
Webová stránka Numbers to Names (Od čísel ke jménům) využívá technologii rozpoznávání obličejů, které analyzuje a následně hledá potenciální shody u archivních fotografií.
-
Umělá inteligence v hudebních žebříčcích? Pomohla Drakeovi a 21 Savage i The Beatles
Minulý díl Velkých čísel byl věnován Taylor Swift, která si se singlem Anti-Hero stále drží první místo jak v amerických, tak i v globálních hitparádách Billboard.
-
Umělá inteligence nerozezná dramatickou situaci, říká ředitel Švandova divadla Daniel Hrbek
Po mamince, ženě s italskými kořeny, zdědil režisér a ředitel Švandova divadla Daniel Hrbek lásku k Itálii. Přes tatínka se zase dostal ke Karlu Čapkovi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.