Úlohou prezidenta není kádrovat ministry, uzurpuje si pravomoci, kritizuje Pikal z Pirátské strany

22. červen 2018
Místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal z Pirátů

Prezident Miloš Zeman se v pátek odpoledne sejde s kandidátem na ministra zahraničí Miroslavem Pochem z ČSSD. Podle svých dřívějších vyjádření ho chce požádat, aby zvážil svou kandidaturu na post ministra zahraničí.

„Miroslav Poche je osoba, se kterou bychom ve vládě měli i my problém,“ říká místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal z Pirátské strany s odkazem na Pocheho aféru s financováním ČSSD.

Poche peníze straně daroval přes několik členů, kteří několikasettisícový dar vykázali jako členské příspěvky. Svůj krok zdůvodňoval tím, že tak chtěl zajistit, aby strana nemusela platit z peněz daň. „Není to trestné, ale je nejasné, proč to vůbec dělal. Dary pro politické strany se nedaní,“ upozorňuje Pikal.

Vláda se sestavuje na základě dohody čtyř stran: ANO, ČSSD, KSČM a prezidenta, který do toho velmi silně vstupuje, což vyjednávání komplikuje. Je to způsobené tím, že se premiér Babiš rozhodl lpět na své funkci a nevede ta jednání dobře.
Vojtěch Pikal

Uzurpátor pravomocí

Výhrady, které vůči Pochemu vznáší prezident, ale Pikal považuje za zástěrku. Podle něj prezidentovi vadí hlavně to, že Poche podpořil jeho protikandidáta Jiřího Drahoše.

Jan Vávra: Poche jako virtuální téma

Europoslanec Miroslav Poche

Spor o Miroslava Pocheho opět názorně předvádí, jakou sílu mají v naší veřejné debatě virtuální témata.

„Prezident má v našem systému spíše ceremoniální a potvrzovací úlohu,“ tvrdí poslanec. Zavedení přímé volby bez dalších změn ústavy ale celý systém rozklížilo a podle Pikala si prezident neustále uzurpuje další pravomoci.

Pikal připouští, že každý včetně prezidenta má právo se vyjadřovat k tomu, kdo bude ve vládě. „Ale není jeho úlohou, aby kádroval jednotlivé návrhy a prodlužoval jednání. Prezident se vůči Pochemu vymezuje z ideologických pozic, ale vláda se opírá o důvěru Sněmovny, ne prezidenta,“ zdůrazňuje.

O roli pirátů

Ve Sněmovně prý také funguje hlasovací koalice hnutí ANO, SPD a KSČM se 115 hlasy. Podle Pikala se projevuje například tím, jací kandidáti jsou voleni do státních fondů nebo mediálních rad. Očekává také, že pozice ČSSD ve vládě bude velice slabá.

A jaká bude úloha Pirátské strany v opozici? „Držet kurz, představovat vlastní návrhy a připomínkovat ty ostatní. Z opozice toho nelze prosadit moc, ale něco určitě ano. Nemáme problém se o jednotlivých zákonech bavit s kýmkoli,“ uzavírá Pikal.

Spustit audio

Související