Účast Václava Klause na konferenci spojené s AfD mě nepřekvapuje. Chybí konstruktivní a pozitivní zájem o EU, konstatuje místopředseda Svobodných Smetka
Bývalý český prezident Václav Klaus byl o víkendu hostem konference prý spojené s antiimigrační a krajně pravicovou Alternativou pro Německo i s prokremelskými kruhy. Akce v bavorském Freilassingu se někdejší český prezident účastnil už podruhé. Ohrožují krajně pravicové a extremistické strany evropskou integraci?
„Rozporoval bych, jestli se vždy jedná o pravicové a extremistické strany. V poslední době se zažilo nálepkování extrémní pravicí pro každého, kdo má kritickou pozici proti evropské integraci,“ uvedl v pořadu Pro a proti místopředseda Strany svobodných občanů Radim Smetka.
Ten připomněl, že Alternativa pro Německo původně byla konstruktivní opozicí. „Jsem přesvědčen, že se ale umazala s některými lidmi a názory, čímž se do určité míry zdiskreditovala. Ale právě to, jak byla na začátku vytěsňována na okraj, přispělo k její radikalizaci.“
Účast Václava Klause na konferenci spojené s AfD mě nepřekvapuje... Větší problém je, že se napříč Evropou spojují nesourodé skupiny kritiků, které spojuje jediná věc: destrukce Evropské unie nebo jejích parametrů. Chybí ale společný, konstruktivní, pozitivní zájem. Chtěl bych, aby bývalý prezident republiky navštěvoval zahraniční akce, ale bylo to založeno na tom pozitivním, jakou Evropu si představuje.
Radim Smetka
Podobný problém se prý vyskytuje ve všech zemích Evropy. „Příčinou je podle mě neochota ke změnám jak v národních politikách, tak na úrovni Evropské unie... Napřed vznikne konstruktivní opozice, která když neuspěje, tak se radikalizuje a nabízí v negativním smyslu jednodušší řešení i nebezpečné myšlenky.“
„Velmi bych varoval před zasahováním do něčích názorů, byť s nimi nesouhlasím... My nepřesvědčíme voliče, aby si něco přestali myslet, a politické strany, aby to přestaly zastupovat. Maximálně se povede zrušit politickou stranu a nastoupí jiná,“ konstatoval Radim Smetka (Svobodní).
To, že Klaus navštíví nějakou obskurní konferenci, je jen kapka v moři, říká historik
„Větší nebezpečí než extrémně pravicové strany nebo neonacistické kruhy představují strany, které se tváří umírněně, ale prosazují politiku, která je příkře proti evropské integraci,“ soudí historik a znalec německých poměrů Matěj Spurný.
Ten souhlasí, že AfD prodělala změnu, ale vidí příčiny jinde. „AfD vznikla jako strana protestní a od počátku obsluhovala dvojí typ voličů: ekonomické liberály, ale i voliče naladěné poměrně radikálně. Strana má silný populistický tón, který obsluhuje protiimigračními tématy a více či méně skrytým rasismem.“
Dnes, kdy už je Václav Klaus trochu mužem minulosti a nemá politickou zodpovědnost..., je změna jeho názorů ještě patrnější. Hlásá, že příští totalita hrozí ze Západu, čili máme se tedy obrátit zřejmě na Východ... To jsou pro mě názory mimo racionální diskuzi. To, že navštíví nějakou obskurní skupinu nebo společenství, to je jen kapka v moři.
Matěj Spurný
Historik osobně účast Václava Klause na zmíněné akci nevítá. „Ale na druhou stranu mě to nepřekvapuje, ani to není to nejhorší, co udělal. Ostatně trend k radikálnímu nacionalismu můžeme u něj sledovat poměrně brzy, už od 90. let.“
„Volání po jasném zásahu proti radikálním stranám může mít oprávnění jen pokud jde o hnutí, která otevřeně vystupují proti lidským právům... Ale jinak je třeba hlavně pořádně vysvětlovat, o co současné evropské politice jde... A to je otázka občanského vzdělávání,“ shrnul historik Matěj Spurný.
Související
-
Lisabonská smlouva: Co chce Václav Klaus?
Pokud si prezidenti Sarkozy a Kaczynski, jak to po jejich nedávném setkání prezentovala francouzská média, opravdu rozdělili úkoly, aby podpořili ratifikaci Lisabon...
-
Prezident Václav Klaus vystupuje v zahraničí v rozporu s...
Když v listopadu 1989 padl komunistický režim, ocitli se občané tehdejšího Československa v jiném světě. Za rok měli Listinu základních práv a svobod, za dva roky n...
-
S nacisty nemáme nic společného, brání se Alternativa pro...
Dravému vzestupu Alternativy pro Německo a jejímu povolebnímu angažmá věnují pozornost média napříč Evropou. „Po desetiletích může ve Spolkovém sněmu opět zasednout...
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.