Tyrolsko se pokouší o udržitelnou turistiku. Jde to, ale ne stoprocentně, tvrdí místní úředníci

31. červenec 2024

Tyrolsko je jednou z předních evropských turistických destinací. Platí to jak na té severní rakouské, tak na jižní italské straně hor. V době, kdy se klimatická změna skloňuje ve všech pádech, dostává se pod drobnohled také cestovní ruch – i proto, že je pro místní ekonomiku až životně důležitý.

Čtěte také

„V současnosti přijíždí až 80 procent všech návštěvníků autem. Stejně tak zhruba je asi 80 procent všech emisí CO2 v Tyrolsku spojených s turistikou – a pochází z příjezdů a odjezdů. Je ale vidět, že začíná stoupat využití ekologicky šetrnějších dopravních prostředků,“ tvrdí šéfka centra pro trvale udržitelný rozvoj Tyrolské turistické agentury v Innsbrucku Nicole Ortlerová.

A Werner Zanotti, který má na starosti turistický ruch v místní samosprávě v italském Brixenu, nicméně podotýká: „Nikdy nebudeme stoprocentně trvale udržitelní a kdo tvrdí, že ano, lže.“ 

Grossglocknerská silnice

Vyhlášená Grossglocknerská vysokohorská silnice zůstává obrovským magnetem pro motoristy i statečnější cyklisty z celé Evropy, i když za přejezd osobním autem s benzinovým motorem zaplatíte 43 eur, motorkáři 33 a i elektromobily platí, ale o něco méně.

Grossglocknerská alpská silnice nabízí krásné výhledy

Grossglocknerská silnice pravda spojuje sousední státy Salcbursko a Korutany, ale v Tyrolsku se také musejí zamýšlet nad tím, jaký druh turistiky má budoucnost.

„Roste nám počet turistů tak je jasné, že čelíme novým výzvám. Musíme řešit jejich příliš velkou koncentraci, a to hlavně na některých atraktivních místech. Také ale hlídáme jejich odpadky a měříme úroveň znečištění. Proto jsme v naší organizaci Tirol Werbung zřídili zvláštní centrum,“ popisuje Ortlerová. 

Ročně tudy projede skoro milión lidí

Taky jim ale pomáhá legislativa, protože před pár lety přijali v Tyrolsku zvláštní zákon o trvale udržitelné turistice. Ten stanoví, že každý jednotlivý menší region musí mít vlastního koordinátora.

„My ho podporujeme a přispíváme k výměně informací. Takže i když cestovní ruch bude růst, chceme, aby ti nebylo na úkor životního prostředí a naopak pomáhalo místním komunitám a jejich ekonomice,“ doplňuje šéfka centra pro trvale udržitelný rozvoj. 

Jak vypadá tyrolská ochrana prostředí, prozradí Zaostřeno Víta Pohanky, poslechněte si v audiozáznamu.

autor: Vít Pohanka
Spustit audio

Související