Tyranosauři a kuřata mají podobný kolagen

23. září 2010

Vědci z Harvard Medical School dokázali izolovat a analyzovat malé kousky kolagenu z kostí tyranosaura starého 68 milionů let.

V roce 2003 objevili paleontologové v Montaně stehenní kost dinosaura Tyrannosaurus rex. O dva roky později se ukázalo, že tato kost obsahuje i zbytky měkké tkáně. Vědci z Harvard Medical School nyní dokázali z těchto zbytků izolovat proteinové molekuly a analyzovat je.

Z kosti nejprve extrahovali jednotlivé molekuly a identifikovali je jako kolagen - protein, který tvoří pojivové tkáně. Molekuly kolagenu vědci rozštěpili na menší fragmenty pomocí enzymu trypsinu. Ty vyčistili pomocí kapalinové chromatografie a analyzovali na hmotnostním spektrometru. Tím získali údaje o aminokyselinovém složení a mohli přejít k interpretaci těchto údajů. Zjistili, že složení tyranosauřího kolagenu je velice podobné kolagenu kuřat. Tento výsledek, který bude podrobněji popsán v novém čísle Science, podporuje dosud kontroverzní teorii, podle které jsou si dinosauři a ptáci blízce příbuzní.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio