Týden očima Petra Schwarze: Zvláštní lidé ve zvláštní době

17. květen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Předseda KSČM Vojtěch Filip

Ministr zdravotnictví Vojtěch představil poslední vlnu rozvolňování protiepidemických opatření, se kterou se počítá už za týden.

Podle epidemiologa a náměstka ministra zdravotnictví Prymuly by se ale tempo rozvolňování mohlo zpomalit, nebo by se mohla i některá opatření vrátit, pokud jeden z důležitých ukazatelů, reprodukční číslo, výrazně překročí hodnotu 1.

Čtěte také

Reprodukční číslo přitom mírně rostlo a pohybuje se nyní těsně pod jedničkou. Prymula také oznámil, že hodlá brzy ze státních služeb odejít, pokud mu premiér Babiš nesplní dvě podmínky – jaké to podmínky jsou, Prymula neřekne.

Obavy z nákazy vedly seniorku z Berounska k tomu, že vypila dezinfekci a skončila v nemocnici. Ze světa přicházely i celkem optimistické zprávy – stav vývoje některých vakcín skýtá naději na úspěch, Švýcarům se zřejmě podařilo vyvinout zcela spolehlivý test a z Tchaj-wanu hlásili několik dní po sobě bez jediného nového nakaženého.

Hlavní vědecká poradkyně Světové zdravotnické organizace Swaminathanová ale přílišný optimismus brzdí, podle jejího odhadu potrvá až pět let, než se koronavirus podaří dostat pod kontrolu.

Ať nedopadneme jako na Marsu

Podle kancléřky Merkelová musí Německo pomoct sousedním zemím v Evropské unii oživit jejich ekonomiky po koronavirové krizi a převést mnohem více peněz do Bruselu.

Čtěte také

Poté co Moskva souhlasila s českým návrhem na jednání, které by vyjasnilo současné vzájemné spory, mimo jiné o Koněvovu sochu, ruský ministr zahraničí Lavrov nastínil, jak by z ruského pohledu mělo takové jednání vypadat – čeští diplomaté budou podle něho muset „velice vážně vysvětlit, jak hodlají situaci napravit“, a pomník musí být obnoven. Zajímavá představa vzájemného partnerství samostatných států. Ruský ministr obrany Šojgu ale předtím zase tlačil na to, aby Česko sochu předalo do Ruska – o tom byla česká strana svolná jednat, asi si ale v mezidobí Rusové tu sochu prohlédli.

Šéf českých komunistů a místopředseda sněmovny Filip v rozhovoru pro ruský armádní web Rudá hvězda kromě jiných pozoruhodností uvedl, že „členové KSČM a další čeští občané pozitivně vnímají skutečnost“, že ruská vláda nejeví zájem zasadit se o budování pomníků hrdinným českým legionářům.

I když se k tomu smluvně zavázala a do Ruska na to chodily peníze českých daňových poplatníků, které Rusové laskavě zašantročili bůhvíkam. Dosti názorný obrázek, jak komunisté hájí národní zájmy, kterými se nyní zaklínají na rozdíl od dřívějšího vzývání internacionální družby ztělesněné heslem „Se Sovětským svazem na věčné časy“.

Čtěte také

Každý týden se objevují výroky politiků, po kterých člověk neví, jestli dotyčný má ještě aklimatizační potíže po příletu z jiné galaxie, nebo si prostě dělá ze spoluobčanů bohapustou legraci.

Premiér Babiš na dotaz Práva, jak se slučují jeho výzvy, aby lidé byli solidární a utráceli toto léto peníze doma, s tím, že on sám vyráží na dovolenou do Řecka, odvětil, že zájezd zaplatil ještě dávno před koronavirem. Buď tedy jednomu z úplně nejbohatších našinců je zatěžko obětovat nanejvýš pár miliontin svého majetku, aby ukázal, že on není ten, kdo káže vodu, a pije víno, nebo počítá s tím, že Češi skousnou všechno.

V podchodu metra v centru Prahy se objevil muž v roušce a slunečních brýlích, jinak zcela nahý. Strážníkům oznámil, že přiletěl z vesmíru a šaty z něj někde spadly. Podle mezinárodního vědeckého týmu vedeného odborníky z Utrechtské univerzity tekla před miliardami let na nyní zcela suchém Marsu voda v řekách.

Petr Schwarz

Kvůli koronaviru, ale hlavně kvůli suchu u nás letí nahoru ceny ovoce, zeleniny i dalších potravin, podle analytiků ale budou výrazně zlevňovat auta. Ať nedopadneme jako na Marsu a ať si nemusíme jako Marťani připadat, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Schwarz
Spustit audio