Týden očima Petra Schwarze: Zubři, agresivní medvědi a nesnadné pochopení reality

23. březen 2024

Užili jsme si jarní rovnodennost, a tedy první jarní den, noční mrazy se tvrdě zakously do letošní úrody meruněk, vláda schválila, že za pět let by minimální mzda měla dosáhnout 47 procent mzdy průměrné, a podle oficiálního sčítání pro Mezinárodní plemennou knihu stoupl počet zubrů v Česku už na 159, což se dá ještě v pohodě sečíst – počty dobytka takhle přesně neznáme.

A hrozí, že podstatně zdraží čokoláda, na newyorské burze od začátku roku vylétla cena kakaa na dvojnásobek už tak neobvykle vysoké ceny loňské.

Čtěte také

Ve Vietnamu hledají už třetího prezidenta během jediného roku, poslední hlavu státu Vo Van Thuonga donutili vládnoucí komunisté rezignovat kvůli „porušení pravidel strany“, což nejspíš souvisí se zatčením bývalého Voova podřízeného pro korupci.

Hnutí ANO hledá během jednoho roku už třetího moravskoslezského hejtmana, ten dosavadní, Jan Krkoška, se před soudem přiznal, že byl v době svého zaměstnání u farmaceutické firmy členem organizované zločinecké skupiny, která uplácela lékaře, aby předepisovali léky od konkrétních firem, byl odsouzen k vysokému peněžitému trestu a následně odešel z politických funkcí i hnutí ANO.

Žádná zraňující setkání

Na Slovensku dnes v prvním kole volí nového prezidenta, jisté je, že po Zuzaně Čaputové nebude následovat další prezidentka, protože mezi kandidáty žádná žena není, a více než pravděpodobné je při rozdělení slovenské společnosti také to, že Slováky ještě bude čekat kolo druhé.

Čtěte také

Svým způsobem překvapivě dopadly prezidentské volby v Rusku – vládci Putinovi nepřisoudila volební komise tak nějak očekávaných více než 90 procent hlasů, ale „pouze“ 87 procent.

Nejméně hlasů ze všech volebních místností dostal podle oficiálních čísel Putin od Rusů v Praze, pouze 16 procent z platných hlasů, což v přepočtu znamená, že z desetitisíců Rusů v Česku žijících přišly na ruskou ambasádu Putina hlasem podpořit jen dvě stovky.

Ve svém povolebním projevu Putin oznámil, že Rusko je na správné cestě, jen ještě potřebuje posilovat armádu, a vyloučil dočasné příměří na Ukrajině, zato nevyloučil obsazení dalších území, aby prý Rusko vytvořilo „sanitární koridor“. To později nepřímo dovysvětlil kremelský mluvčí Peskov, podle něho je to prý Ukrajina, kdo okupuje ruská území.

Čtěte také

Ještě jednou a srozumitelněji – podle Peskova Ukrajina tím, že brání svá území, která Rusko jednostranně a v rozporu s mezinárodním právem prohlásilo za ruská, ale nedokázalo je ještě obsadit, okupuje ruské území. Poučné. A prestižní washingtonský Institut pro výzkum války varoval, že podle ruských kroků se jednoznačně Kreml připravuje na rozsáhlý vojenský konflikt se Severoatlantickou aliancí a může k tomu dojít dříve, než se zdálo.

Česká Poslanecká sněmovna po dvou dnech rokování o bezpečnostních hrozbách přijala rezoluci označující za největší hrozbu Rusko, kde vládne teroristický režim. Pro ale hlasovali jen koaliční poslanci, opoziční ANO například žádalo, aby se vláda „při plné podpoře Ukrajiny jako suverénního státu a zachování její územní celistvosti“ zasadila o co nejrychlejší zastavení vojenských operací a uzavření odpovídajícího příměří.

Petr Schwarz, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Jak to má vláda udělat, ANO nevysvětlilo, zato ji také chtělo žádat, aby vystupovala „proti šíření atmosféry obav z válečného konfliktu, válečné hysterie a propagandy. Což je asi takové přistoupení na realitu světa, jaké ukázal tento týden muž odsouzený za opakované jízdy bez řidičáku, který tvrdil, že jako stoupenec Společenství prohlášených živých člověků může dělat, co chce, a řídí se pouze lodním zákonem z roku 1666. 

V nedalekém Lipsku se tento víkend koná vyhlášený knižní veletrh, jehož počátky sahají až do 15. století. A v ulicích Liptovského Mikuláše napadl medvěd postupně pět lidí, včetně dítěte, a způsobil jim kousnutí, škrábance i tržné rány na hlavě. Žádná zraňující setkání a požehnaný velikonoční týden přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Schwarz
Spustit audio