Týden očima Petra Schwarze: Vítězové, poražení, bloudění a šutr shůry

16. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Je podpis Miloše Zemana pravý?

V Kanadě proletěl meteorit střechou domu a přistál spící ženě na polštáři těsně vedle hlavy. Osmiletou holčičku z Berlína, která se ztratila rodičům na výletě v okolí vrchu Čerchov na Domažlicku a strávila sama v hlubokých lesích dvě mrazivé noci bez jídla a pití, se nakonec podařilo pátračům najít, vyděšenou a prochladlou, ale zdravou.

Banksyho napůl skartovaný obraz Dívka s balónkem se v dražbě prodal za více než půl miliardy korun, což je více než osmnáctinásobek toho, za co se před třemi lety prodal ještě vcelku.

Čtěte také

A ve volbách do sněmovny prohrál premiér Babiš, jeho hnutí ANO skončilo za koalicí SPOLU druhé, ale bude mít největší poslanecký klub, přitom doposud opoziční koalice SPOLU a Pirátů se Starosty dohromady získaly jasnou většinu poslanců pro sestavení nové vlády. Kromě těchto stran bude ve sněmovně už jen SPD, které si sice víceméně udrželo dosavadní pozici, ale podpořilo je menší procento voličů, než se čekalo, a jeho lídr Tomio Okamura obdržel podstatně méně preferenčních hlasů než jeho bratr Hayato, kandidující za lidovce z 15. pozice kandidátky SPOLU.

Naopak ještě před minulými volbami nejsilnější vládní strana ČSSD se do dolní komory Parlamentu vůbec nedostala a stejně dopadli i komunisté, kteří ve sněmovně nebudou poprvé od listopadu 89. Prostě týden, kdy se děly věci.

Ať se vypořádáme s těmi, kteří potlačují pravdu

Obě koalice začaly hned po vyhlášení výsledků voleb jednat o vytvoření nové vlády a nehodlají jednat s nikým jiným. Premiér Babiš v závěru týdne oznámil, že případné prezidentovo pověření k sestavení kabinetu nepřijme, je připraven vládu předat a být v opozici, takže zůstává jen otázkou, jak se zachová právě prezident Zeman.

Čtěte také

Jenže sílí pochybnosti, jestli je hlava státu vůbec schopná vykonávat svůj úřad. Prezidenta den po skončení voleb převezla sanitka bezvládného na ARO Ústřední vojenské nemocnice a informace o jeho zdravotním stavu jsou velice mírně řečeno kusé, někdy spíše podivné. Hradní mluvčí Ovčáček jako dostatečný report o stavu hlavy státu předložil tvrzení, že si prezident dva dny po nástupu do nemocnice objednal k jídlu meruňkovou buchtu a na další den vinnou klobásu – to je obecně pro pacienta na intenzivní péči zvláštní dieta a  nemocnice se od ní také distancovala.

Manželka hlavy státu Ivana pak na tiskovce svolané Hradem oznámila, že je prezident nemocen. Poté si k sobě údajně prezident prostřednictvím kancléře Mynáře pozval předsedu sněmovny Vondráčka, aby mu předal dokument svolávající poslance k ustavující schůzi dolní komory Parlamentu v nejzazším možném termínu, kdy by se poslanci museli sejít i bez prezidentova zásahu.

Čtěte také

Vondráček pak ujistil veřejnost, že je Zeman schopný svůj úřad vykonávat, nemá větší omezení, komunikoval a byl v dobré náladě, nemocnice se ale od Vondráčkova tvrzení rovněž distancovala. Ukázalo se také, že Vondráček prezidenta navštívil bez vědomí jeho ošetřujících lékařů, ti pak zakázali návštěvy komukoliv bez jejich předem daného souhlasu. Vondráčkovo výslovné tvrzení, že ho až k prezidentovi dovedla jeho ochranka, policie popřela.

A k dovršení všeho, podpis na dokumentu, který podle Vondráčka prezident podepsal před ním, prošetřuje policie – příliš se totiž z nějakého důvodu nepodobá dosavadním Zemanovým podpisům, zato v některých ohledech připomíná podpis jeho manželky. Prostě týden, kdy se děly i hodně zvláštní věci.

Stát se podle rozsudku Nejvyššího soudu musí omluvit za pomlouvačné a nepravdivé výroky prezidenta Zemana o Ferdinandu Peroutkovi. Koronavirová situace se podle ministra zdravotnictví Vojtěcha nevyvíjí dobře, počty nakažených a nemocných rostou, čtyři pětiny z těch, kteří skončili na intenzivní péči, nejsou naočkované, ministerstvo chce tlak na dostatečné proočkování populace zvýšit.

Čtěte také

Zrychlit vakcinaci chtějí i v Rusku, kde je procento očkovaných stále velice nízké, zato tam téměř každý den přináší nový rekord v počtu mrtvých a s příznaky covidu se nyní léčí přes milion lidí. Obavy vyvolal i stav prezidenta Putina, který při online schůzce s ministry trpěl neustálými záchvaty kašle – Putin ale odmítl, že by se covidem nakazil, jen se prý nachladil na procházce v chladném vzduchu. Ruský prezident je očkován vakcínou Sputnik, britská média s odkazem na tajné služby tvrdí, že tuto vakcínu v Rusku vyvinuli na základě ukradených dokumentů k vakcíně Astra Zeneca.

Ve Velké Británii přetrvávají problémy v zásobování, francouzští rybáři navíc hodlají blokovat ve svých přístavech zboží pro britský vánoční trh, protože Londýn nedodržuje v otázce rybolovu pobrexitovou dohodu. Tu neplní ani v případě takzvaného severoirského protokolu, Brusel ve snaze vyhnout se obchodní válce nabídl Británii v této otázce rozsáhlé ústupky, jestli to k něčemu bude, ale není jasné – podle bývalého šéfporadce premiéra Johnsona Dominica Cummingse nehodlala nikdy Johnsonova vláda pobrexitovou dohodu dodržet. 

Petr Schwarz

Tři desítky maskovaných výtržníků, doprovázené štábem prokremelské televize, ukončily v moskevském sále nevládky Memorial promítání filmu Agnieszky Holland Pan Jones o hladomoru na Ukrajině, jednom z nejhorších stalinistických zločinů s miliony obětí. Útočníci film označili za protisovětský a protiruský, na diváky křičeli „Nekažte dějiny naší země“, „Fašisti“, či „Táhněte na Západ“, přivolaní policisté pak ze sídla Memorialu odnesli protipožární signalizaci, bez které organizace akce pro veřejnost nemůže pořádat. Ať se dokážeme vypořádat s těmi, kteří potlačují pravdu a vnucují nám své lži, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Schwarz
Spustit audio