Týden očima Petra Schwarze: Velikonoce, život, smrt a Láska

15. duben 2022

Před námi je vyvrcholení Velikonoc, svátek života a oslava Ježíšova zmrtvýchvstání (byť přímo na dnešek připadá připomínka jeho ukřižování), a poprvé po dvou letech nebudou sváteční dny omezovat protikoronavirové restrikce – i roušky a respirátory jsou povinné už jen ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Benzín a nafta zase o trošičku zlevnily, takže máme i nějaké dobré zprávy.

Jenže ruské hordy na Ukrajině stále ničí, prolévají krev a zabíjejí a v důsledku této války má problémy velká část světa, rychle rostou ceny energií i potravin a i my můžeme Kremlu „poděkovat“ za očekávaný tvrdý propad životní úrovně.

Čtěte také

Ruská armáda zatím shromažďuje síly k novému velkému útoku na Donbasu a ukrajinští obránci zřejmě z posledních sil drží poslední zbytky pozic v rozstříleném Mariupolu, kde zahynulo na 20 tisíc civilistů – Rusové už teď tvrdí, že město dobyli.

Komentátorka listu, který zcela neoprávněně nese jméno Pravda, Ljubov Stěpušovová (pro ty, kdo jste se jako já nemuseli ve škole učit jazyk tehdejších okupantů naší země, Ljubov znamená rusky Láska), tak tahle ztělesněná Láska navrhla, aby na ruský Den vítězství 9. května ruští okupanti v Mariupolu uspořádali vojenskou přehlídku, při které by jako její vyvrcholení vedli ulicemi zničeného města zajaté ukrajinské obránce v „přehlídce poražených“. Ano, má to své historické paralely, které jen ukazují, kde se v současnosti ruská věrchuška mentálně nachází – někde mezi dobou kamennou a středověkem. Akorát neharaší meči, ale jadernými raketami.

Hloupost se dokáže prosadit ve všech částech světa

Čtěte také

Těmi pro změnu pohrozil někdejší Putinův náhradník v prezidentském křesle, nyní místopředseda ruské Bezpečnostní rady Medveděv Švédsku a Finsku – Kremlu se totiž podařilo svou agresí přesvědčit většinu obyvatel těchto zemí, že vstup do Severoatlantické aliance by přece jen byl dobrý nápad, byť o tom doposud nechtěli ani slyšet.

Jenže Medveděvova hrozba jadernými zbraněmi u Baltu vyznívá poněkud do ztracena v situaci, kdy Rusko už u něj má rozmístěny rakety schopné jaderné hlavice nést a před čtyřmi lety podle satelitních snímků vybudovalo ve své pobaltské exklávě u nynějšího Kaliningradu pro jaderné zbraně moderní skladiště.

A když jsem u jaderných materiálů, ruští vojáci si z vyrabovaných laboratoří v Černobylu odnesli zřejmě jako suvenýry přes sto vzorků jaderných materiálů – za to si vysloužili návrh na udělení Darwinovy ceny, tedy ceny pro lidi, kteří se zasloužili o zlepšení lidského genofondu tím, že se z něj sami hloupým způsobem odstranili. Další by mohli následovat, pro válečnický genofond už v tomhle světě není místo.

Čtěte také

První kolo voleb hlavy státu ve Francii vyhrál dosavadní prezident Macron, druhá hned v závěsu za ním skončila šéfka krajně pravicové Národní fronty Le Penová, která má pro druhé kolo celkem slušnou šanci na zvolení. Ruský tisk je nadšen, čeká od ní rozbití evropské jednoty.

V šestadvacetimilionové čínské megapoli Šanghaj roste počet nakažených koronavirem, přestože v městě platí neuvěřitelně tvrdá uzávěra, lidé vůbec nesmí z domů. Brazilská armáda musí vysvětlovat, proč nakoupila 35 tisíc tabletek viagry. Aktivisté levicového hnutí Fridays for Future zakázali na své akci v Hannoveru vystoupit mladé německé zpěvačce kvůli tomu, že má dredy – to prý jako bílá Němka mít nesmí, protože je to přivlastnění si afrokultury. Hloupost se dokáže prosadit ve všech částech světa.

Petr Schwarz, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Nejbohatší člověk světa Elon Musk si chce jako novou hračku koupit celý Twitter, v Indii ukradli celý pětisettunový železný most a v Kanadě se skupina lachtanů dostala do velkochovu lososů a naprosto radikálně odmítala se nechat od bohatě prostřeného stolu odehnat. Ale to už je pro tento týden vše, požehnané a klidné Velikonoce přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Schwarz
Spustit audio