Týden očima Petra Schwarze: Ufoni (možná) na nebi i mezi námi

16. září 2023

Americká vesmírná agentura NASA v napjatě očekávané zprávě došla po vlastním zkoumání různých pozorování k závěru, že takzvané neidentifikované vzdušné jevy, známější pod svou dřívější zkratkou UFO, se skutečně vyskytují, ale nejsou důkazy a není důvod usuzovat, že by byly mimozemského původu.

Zároveň to ale NASA jako možnost nechce popřít, zřídila novou funkci ředitele výzkumu těchto jevů a slíbila, že pokud by získala důkazy, že kolem nás mimozemská inteligence působí, veřejnosti to řekne. V otázce ufonů mezi námi tedy pořád jasno není.

Čtěte také

Poslancům ve sněmovně trvalo v úterý sedm hodin, než se jim vůbec podařilo schválit program, o čem budou jednat. Opozice totiž chtěla jednat o jiných záležitostech, než koalice, třeba šéf hnutí ANO Babiš chtěl probrat to, že ho lidovecký poslanec Bartošek označil v televizi za bezpečnostní riziko.

A tak, jak je už zvykem, přišly na řadu dlouhé projevy obou opozičních lídrů, byť tentokrát rekordy nepadaly – nejdéle mluvil právě Babiš dvě a půl hodiny. Babiš ale stále musí věnovat pozornost i svým soudním procesům – tento týden Vrchní soud v Praze rozhodoval o odvolání v kauze Čapí hnízdo, ve které městský soud nepravomocně Babiše i jeho někdejší poradkyni Nagyovou zprostil obvinění.

Jak odvolací soud rozhodl, odmítl komentovat do doby, než vyhotoví svůj verdikt i s odůvodněním písemně a pošle ho žalobci a obhájcům, ze zápisu v justiční databázi ale vyplývá, že osvobozující rozsudek zrušil a vrátil kauzu městskému soudu k novému projednání.

Zabil lidi cez padáky?

Včera pak Nejvyšší soud rozhodl, že se Babiš musí omluvit bývalému poslanci Kalouskovi za to, že o něm ve sněmovně řekl, že „rozkrádal ministerstvo obrany a zabil lidi cez padáky“. A aby toho nebylo málo, Babiš zažaloval Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva za to, že po jedenácti letech není u konce jeho soudní tahanice, ve které žádá, aby nebyl veden jako bývalý spolupracovník StB.

Čtěte také

A když jsem na Slovensku, tam vrcholí kampaň před předčasnými volbami a má to grády – bývalý premiér Matovič z hnutí OĽANO se na veřejnosti porval s bývalým ministrem vnitra Kaliňákem z Ficova SMERu. A právě Fica obvinila prezidentka Čaputová z toho, že o ní šíří hrubé lži a smyšlená obvinění a podala na něj žalobu.

To ve Spojených státech míří ústavní žaloba neboli impeachment na prezidenta Bidena – republikánský předseda Sněmovny reprezentantů McCarthy k ní dal souhlas s tím, že Biden údajně lhal o zahraničních aktivitách svého syna Huntera.

Bývalá rakouská ministryně zahraničí za krajně pravicové Svobodné Kneisslová, která na své svatbě tančila s Putinem, se poté, co poslední měsíce pobývala na ruské vesnici, stěhuje do Petrohradu, kde vede svůj think-tank s názvem Geopolitická observatoř klíčových otázek Ruska neboli GORKI a chce pomáhat definovat politiku Ruské federace.

Čtěte také

Naplňovat cíle ruské politiky chce pomoci i severokorejský diktátor Kim, který svým obrněným vlakem přijel na ruský Dálný východ a tam ujistil vůdce Putina svou neochvějnou podporou v boji proti imperialismu – což je poněkud komické v situaci, kdy Rusko válčí, aby rozšířilo své impérium.

Co od sebe tito dva chtějí, hezky vyjádřily už vzájemné dary – Kim Putinovi věnoval karabinu a ano, Putin by potřeboval zbraně a munici pro svou agresi proti Ukrajině. Putin Kimovi věnoval rukavici ze skafandru, který prý byl několikrát ve vesmíru, a ano, Kim by se rád dostal k moderním technologiím včetně kosmických, aby mohl ještě více hrozit celému světu.

Petr Schwarz, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Ulice portugalské obce São Lourenco do Bairro zaplavily více než dva miliony litrů červeného vína, které se vyvalily z poškozených nádrží vinařského závodu nad vesnicí. A v Mnichově dnes v poledne začíná 188. ročník obřího pivařského festivalu, Oktoberfestu. Střízlivou mysl a střízlivé uvažování, i při setkávání s těmi, kteří by se nám mohli jevit jako ufoni, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Schwarz
Spustit audio