Týden očima Petra Schwarze: Tank jako argument aneb všechno je jinak

10. únor 2024

Bylo tu, není tu… Ministr pro evropské záležitosti, Martin Dvořák z hnutí STAN, jmenoval svého zmocněnce pro zavedení eura uznávaného ekonoma Petra Zahradníka, člena Národní ekonomické rady vlády neboli NERVu. A nastal poprask, protože už sedmým rokem nemáme národního koordinátora pro zavedení eura a vlády kolem této otázky našlapují po špičkách.

Premiér Fiala obratem svolal vůbec první dohodovací řízení pětikoalice a druhý den večer už se nová Zahradníkova funkce nejmenovala zmocněnec ministra, nýbrž poradce ministra. A NERV má do konce října vyhodnotit, jak by bylo naše přistoupení k euru výhodné.

Čtěte také

Kurz koruny k euru mezitím směřuje dolů a tento týden překročil pětadvacetikorunovou hranici. A to je značně víc, než všemožné bankovní prognózy předpovídaly pro celý rok. Česká národní banka navíc tento týden opět snížila úrokové sazby, ještě více než minule, což má pomoci ekonomice, jejíž prognózu ČNB ještě zhoršila.

Ministerstvo financí informovalo, že Česko vloni dostalo z unijního rozpočtu o téměř 90 miliard korun více, než do něj odvedlo, nejvíce za posledních osm let.

A dnes má svůj volební sněm opoziční hnutí ANO, které s naprostou převahou vládne voličským preferencím. Volebním se sněm nazývá proto, že už po x-té zvolí do předsednické funkce expremiéra Babiše i jeho pravé a levé ruce, protože jak říká 1. místopředseda Havlíček, vítězný tým se nemění. A určitě se nebude měnit, ani když prohrál poslední parlamentní i prezidentské volby.

Ať se k řešení sporů využívají názorné pomůcky co nejméně

Naprostou formalitou jsou březnové prezidentské volby v Rusku, dá-li se jim říkat volby, protože smyslem tohoto aktu je pouze to, že ruský lid opět provolá svým vládcem Vladimira Putina.

Čtěte také

Malým zrníčkem písku hrozícím lehce zaskřípat v promazaném soustrojí se ale nečekaně ukázal jinak nevýrazný a umírněný kandidát Naděždin. Ten zkritizoval Putina a žádal zastavení války (tedy samozřejmě za ruských podmínek a samozřejmě ne války, ale Speciální vojenské operace, jak se v Rusku současné válce musí povinně říkat).

Na základě toho protiválečně smýšlející Rusové stáli dlouhé fronty, aby připojili svůj podpis na podporu Naděždinovy kandidatury, celkem se těch podpisů podle Naděždina sešlo přes 200 tisíc, což by samozřejmě volbu Putina nijak neohrozilo.

Ale jak napsal server Meduza působící v lotyšském exilu, mohlo by to ohrozit plán kremelských stratégů, že Putin vyhraje s rekordním počtem hlasů. A tak Ústřední volební komise Naděždinovi kandidaturu zatrhla s odůvodněním, že příliš velké procento podpisů pod jeho kandidaturou bylo neplatných.

Čtěte také

Americký moderátor Tucker Carlson, kterého by si Trump podle svých slov dokázal představit jako svého viceprezidenta, natočil v Moskvě s Putinem dvouhodinový rozhovor. Přesněji řečeno, nechal dlouhé desítky minut Putina vykládat naprosté zhůvěřilosti, aniž by oponoval aspoň největším lžím.

„Nejsme tady, protože milujeme Putina. Jsme tady, protože milujeme Spojené státy a chceme jim vrátit jejich prosperitu a svobodu,“ tvrdil Carlson v Moskvě. Jestli tedy trumpisté zrovna k tomu potřebují Putinova slova, něco je opravdu hodně špatně.

Slovenský parlament hlasy poslanců Ficem vedené vládní koalice schválil nový trestní zákoník, který snižuje tresty například za korupci či za hospodářskou kriminalitu a zkrátí promlčecí lhůty. Zároveň ruší Úřad speciální prokuratury dohlížející mimo jiné na korupční případy týkající se minulých Ficových vlád. Ano, všechno jde, když se chce.

Petr Schwarz, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Přes Orbánovo ujišťování, že maďarská vláda podporuje vstup Švédska do NATO, poslanci Orbánovy strany FIDESZ nepřišli na schůzi parlamentu, který měl vstup schvalovat.

A v britském Basingstoke 63letého muže natolik rozlítilo, že mu prý pracovníci jistého obchodu špatně smontovali kuchyňskou linku za v přepočtu tři čtvrtě milionu korun a že obchod jeho stížnosti odmítl, že před prodejnu zaparkoval vypůjčený tank. Ať se k řešení sporů využívají podobné názorné pomůcky co nejméně, nejlépe vůbec, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Schwarz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.