Týden očima Petra Schwarze: Smutné pondělí a vyplazené jazyky

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO

Tohle pondělí mělo prý být nejdepresivnějším dnem letošního roku. Kéž by.

Datum Blue Monday, „Smutného pondělku“, jak ho nazval anglický tisk, totiž před patnácti lety „vypočítal“ jeden britský panáček podle instrukcí cestovky, která chtěla na tuto dobu zvýšit prodej zájezdů – a i když se Blue Monday od té doby každoročně připomíná spolu s radami, jak ho co nejlépe přežít, není důvod ho brát zrovna vážně a čekat, že depresivnější dny v tomto roce už nepřijdou.

Ne že by ten den smutek nepřinesl, náhle zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera, jeden z mála vskutku nepřehlédnutelných českých politiků, muž, který dokázal v pravicovým stranám zrovna nefandících severních Čechách sedmkrát po sobě vyhrát v barvách ODS volby v Teplicích a na základě toho celých 24 let stát jako starosta a později primátor v čele tohoto města, dokud se nerozhodl věnovat se plně práci v Senátu. Politik, který dokázal zůstat svůj a který si dokázal získat nelíčený respekt i u odpůrců jeho zhusta kontroverzních názorů.

Pondělí také přineslo konec ve funkci pro ministra dopravy Kremlíka z hnutí ANO, jehož premiér Babiš vyhodil z vlády za to, že obhajoval a odmítl zrušit předraženou zakázku na informační systém a e-shop s elektronickými dálničními známkami za 400 milionů korun, přestože obdobný systém stál například Slovensko ani ne pětinu.

Podnikatel Tomáš Vondráček se nabídl, že dá dohromady skupinu schopných lidí a za víkend systém naprogramují pro stát zadarmo, od pátku se o to šest desítek programátorů snaží. I kdyby do pondělka vše nestihli, je to pěkná lekce.

Ať na nás radši nikdo jazyk nevyplazuje

Podle Babiše udělal Kremlík chybu, že uvěřil svým podřízeným, aby tedy bylo jasno, že za vše mohou špatní úředníci a ne Babišem dosazený ministr za jeho hnutí. Chybičkou je, že ministerstvo dopravy řídí hnutí ANO již šest let, otázkou tedy zůstává, proč za tu dobu nedokázalo sehnat lidi, kterým se věřit dá a co vlastně na tomto ministerstvu za ta léta dokázalo.

Nových dálnic či dalších nutných dopravních staveb poskrovnu, ani ten tým se sestavit tedy zřejmě nepodařilo, tak za jakýsi „úspěch“ se dá považovat asi nejvíc to, že Kremlíkův předchůdce Ťok byl nejdéle sloužícím českým ministrem dopravy. A to upřímně řečeno je hodně málo. Spíš to ukazuje na to, že na dopravu jaksi Babiš nemá lidi.

Koneckonců novým ministrem dopravy se stal ministr průmyslu Havlíček, který tak bude mít na starosti hned dva velké a důležité resorty. Premiér Babiš se napřed nechal slyšet, že to může být základem budoucího sloučení těchto resortů do jednoho ministerstva, proti tomu ale byli jak vládní sociální demokraté, tak vládu podporující komunisté.

Mladá Fronta Dnes z Babišova svěřenského fondu citovala premiérova slova, že Kremlík zůstane na ministerstvu jako náměstek, o den později ale Babiš popřel, že by to řekl. Zároveň oznámil, že ministerstva se slučovat nebudou a není to ani v plánu, bylo by to podle něj možné jen ve většinovém volebním systému. Přeloženo, jen tehdy, kdyby mu volební systém dal možnost vládnout bez ohledu na mínění jiných stran.

A protože ve svém hnutí se nikomu zpovídat nemusí, kdyby měl všechny rozhodovací pravomoce ve svých rukou. Jenže má to chybu, to by mu vhodné lidi najít nepomohlo, když nejen na dopravu má lidí málo. A tak třeba Poslaneckou sněmovnu řídí za hnutí ANO politik, který tento týden označil za legraci, že z předsednického křesla zareagoval vztyčeným prostředníčkem na upozornění stranického kolegy, že už měl zahájit jednání. A tak dále. 

Petr Schwarz

Ve Švýcarsku vydali nejmenší zlatou minci na světě, měří v průměru jen něco přes dva milimetry a na rubu má vyraženou podobiznu Alberta Einsteina vyplazujícího jazyk, která je tak dobře vidět jen díky speciální lupě, ve které je mince zatavená. A že je vše relativní, to je vidět už z toho, že mince s nominální hodnotou čtvrt franku se bude prodávat za franků 999. Ať na nás radši nikdo jazyk nevyplazuje, a ani nám neukazuje vztyčený prostředníček, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu