Týden očima Petra Schwarze: První kandidát, druhý kandidát, prezident a největší ropucha

21. leden 2023

Na Pražském hradě jsou opět po letech vystaveny korunovační klenoty českých králů, zájemci o jejich zhlédnutí na ně stáli mnohahodinové fronty, a pohnuli hradní osádku k tomu, aby výstavu prodloužila do úterý. Krále už sice nemáme, jen ty klenoty, ale zato teď volíme prezidenta. Jen pár desítek tisíc voličských hlasů dělilo v prvním kole hlasování oba postupující do kola druhého – Petra Pavla a Andreje Babiše.

S odstupem už dvou desítek procent hlasů následovala jediná žena mezi kandidáty, Danuše Nerudová, a za ní se s dalším odstupem seřadili kandidáti ostatní.

Čtěte také

Ve volbě hlavy státu se ale hraje jen o jednoho vítěze, a jeho jméno se dozvíme za týden. Svým hlasem o něm rozhodovat zatím chce podle průzkumu veřejného mínění pro Radiožurnál a iRozhlas celých 82 procent voličů, jen 9 procent hodlá určitě zůstat doma. Oba kandidáti se teď snaží získat co nejvíce hlasů pro sebe a co nejméně pro toho druhého, každý tak, jak umí. Tudíž sledovat, co který z nich umí, je nyní dosti poučné.

A vzhledem k tomu, že toto „umění“ je v některých ohledech i dosti specifické, čeká nás ještě náročný týden. Zatím jsme se třeba dozvěděli, že ve vesmír věřící kandidát Babiš umí vytáhnout z každé kapsy Pražské Jezulátko v pytlíku, to kandidát Pavel nepředvedl.

Žádné nežádoucí návraty

Dosluhující hlava státu Miloš Zeman po sobě obrazně řečeno uklízí, což u takového svinčíku není jednoduché. Podle Deníku N už před půl rokem chtěl znemožnit případná trestní stíhání svých spolupracovníků ve dvou kauzách, ale premiér Fiala mu takzvanou abolici odmítl spolupodepsat.

Čtěte také

A jen co se tohle zjištění dostalo na veřejnost, prezident ho mediálně přebil, když udělil milost na zbytek podmíněného trestu Janě Nečasové, dříve Nagyové, současné manželce bývalého premiéra Nečase, odsouzené za zneužívání vojenského zpravodajství.

Právě kauza Nagyová, doprovázená zásahem policejního komanda na úřadu vlády vedla k pádu Nečasova kabinetu a k tomu, že si tehdy Zeman najmenoval a nechal proti vůli parlamentu vládnout svoji vládu v čele s premiérem Rusnokem. Což zdůvodňoval tím, že i když existuje ve sněmovně většina pro sestavení vlády nové, on tomu musí po tak hrozném skandálu zabránit. A na samém konci svého panování postavu, kolem které se ona kauza točila, omilostnil. Poučné.

Dva dny a pětadvacet hodin jednání strávila Poslanecká sněmovna rokováním při opozicí vyvolané schůzi o nedůvěře vládě, pak, jak bylo dopředu zřejmé, jasná sněmovní většina Fialův kabinet podržela.

Čtěte také

Pozoruhodné bylo, že se onoho jednání vůbec nezúčastnil hlavní opoziční lídr Babiš – původně sice jeho hnutí ANO oznámilo, že přijede aspoň na hlasování, ale protože se hlasovalo až v noci, nedorazil ani na ně. Posléze Babiš do médií vysvětloval, že už byl v pyžamu, popil nějaký alkohol a už neměl po ruce řidiče, tak dorazit nemohl. Šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Schillerová naopak tvrdila, že na Babiše lezla viróza, po té ale už pravda ráno při debatě prezidentských kandidátů nebylo ani stopy. Inu, účinná léčba.

Na panelák v ukrajinském Dnipru dopadla ruská raketa a zabila čtyři desítky lidí včetně malých dětí. Nový velitel ruských jednotek na Ukrajině, náčelník generálního štábu Gerasimov podle ruských médií nařídil, že jeho vojáci musí být i na frontě hladce oholeni, což tedy mimochodem jejich zvěrstva ani ostudu nevylepší. Proti tomuto nařízení se ale zostra ozval vrchní čečenský hrdlořez Kadyrov, jelikož pro jeho podřízené čečenské hrdlořezy vyznávající islám je plnovous náboženským vyjádřením.

Ve Francii vyšlo do ulic přes milion lidí protestujících proti vládou navrhované důchodové reformě, která by znamenala, že do důchodu by Francouzi chodili ne ve 62 letech, ale o dva roky později. Ředitel a spoluzakladatel Člověka v tísni Šimon Pánek dostal nejvyšší francouzské státní vyznamenání, Řád čestné legie.

Petr Schwarz, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

V milovické přírodní rezervaci, která vznikla na místě bývalého vojenského prostoru po 20 let osídleného sovětskou armádou, se objevil orel mořský, před nějakými 150 lety v Čechách běžný, pak vymizelý. Jeho návrat je samozřejmě žádoucí, jiné návraty do Milovic rozhodně ne.

V jižním Moldavsku potkali rybáři lva a v Austrálii našli asi největší ropuchu na světě, vážila skoro dva a tři čtvrtě kilogramu. Invazivním a velice nežádaným ropuchám obrovským se v Austrálii daří, nemají tam přirozené nepřátele a tak mohou dorůstat nebývalé velikosti. Žádné nežádoucí návraty, příchody či překvapení přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Schwarz
Spustit audio