Týden očima Petra Schwarze: Protesty, ruský svět, vězení a bolesti hlavy

2. prosinec 2023

Při dni protestů organizovaném odboráři stávkovaly tři čtvrtiny škol od mateřských po střední, průmyslové podniky velké i malé, a dokonce i některé úřady na výraz nesouhlasu s vládní politikou. Kontroverze i mezi odboráři vyvolalo vystoupení jednoho poměrně známého dezinformátora spolu s odborářskými lídry při manifestaci na pražském Malostranském náměstí, ale toho protestující stejně zaplnili jen kus.

Premiér Fiala odborářům vzkázal, že je ochoten jednat, ale ne pod nátlakem, a tak se pustil do jednání s lékaři, kteří hrozili, že od pátku nebudou sloužit dobrovolné přesčasy, což znamená, že by se omezila zdravotní péče.

Čtěte také

Ministr zdravotnictví Válek při jednáních s lékaři a zdravotnickými odbory neuspěl a tak Fiala bez něj jednal s viceprezidentem Lékařské komory Přádou, který zároveň předsedá Sekci mladých lékařů, jež protesty vyvolala. Ve čtvrtek Fiala s Přádou oznámili, že se dohodli, jak na odměny lékařům přidat celkem téměř deset miliard, a byla to docela sláva. Chvíli.

Pak někdejší ministr financí Kalousek, naštvaný, že Fiala jeho spolustraníka Válka dost ztrapnil, dohodu napadl s tím, že právně není možná, stejný názor vyjádřil i sociálně-demokratický exministr zdravotnictví Němeček, šéf lékařských odborů Engel celé jednání označil za hnusné divadlo a Přáda upřesnil, že protesty skončí teprve tehdy, až bude dohoda podepsaná, takže část lékařů od včerejška dobrovolné přesčasy neslouží.

Zato je od včerejška v Česku pořádná zima, máme tu první opravdový zimní víkend se záplavami sněhu, do zítřka ho má někde napadnout až 40 centimetrů.  

Ať nám bolesti hlavy nic nepůsobí

V Gaze skončilo příměří, prodloužené nakonec na sedm dní, a opět vypukly boje. Finsko uzavřelo i poslední hraniční přechod s Ruskem, aby zastavilo několik měsíců trvající vlnu žadatelů o azyl z Afriky, blízkého i středního východu a dalších asijských zemí, migrantů, které ruské úřady k finské hranici lifrovaly.

Čtěte také

Ruská pravoslavná církev pod vedením svého patriarchy Kirilla vyznala, ke komu vzhlíží. Na církví pořádaném Světovém ruském lidovém shromáždění promluvil ze svých výšin na dálku prostřednictvím obrovské obrazovky velký vůdce Putin, zleva i zprava z pódia doprovázen ohromnými podobiznami Ježíše, a přivítán církevní hudbou.

Pohovořil o velkém ruském světě, zahrnujícím všechny hlásící se k ruskému jazyku a kultuře, třeba i u nás, jichž je Rusko ochráncem, ať chtějí nebo nechtějí, o trojjediném ruském lidu, zahrnujícím i Ukrajince a Bělorusy, ať chtějí nebo nechtějí, o nutnosti onen ruský lid sjednotit, protože prý jen pouze sjednocené, silné, suverénní Rusko je schopno zaručit budoucnost a původní rozvoj jak ruského lidu, tak všech ostatních národů, které v Rusku žily a žijí po staletí, sjednoceni společným historickým osudem, který pravda, těch staletí ve skutečnosti moc nezahrnuje.

Čtěte také

Do dnešního Ruska pak podle Putina patří i ostatní národy, které v Rusku žijí, ale musí hovořit rusky, jelikož přestože prý jim Rusové nejsou nadřazeni, jsou ale tím národem vůdčím. A vizi měl Putin i pro ruské ženy – měly by prý mít jako jejich babičky a prababičky osm a více dětí, tuto tradici by měly zachovávat a oživovat, měla by se pro všechny ruské národy stát normou a způsobem života.

Takže, shrnuto, kanónenfutr bude potřeba. A abych nezapomněl, podle ruského Nejvyššího soudu je LGBT mezinárodním hnutím, a jako takové bylo v Rusku zařazeno na návrh ministerstva spravedlnosti mezi „extremistické organizace“. Kdyby snad homosexuálové v Rusku měli nějaké připomínky ke svému postavení.

Petr Schwarz, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Polský prezident Duda jmenoval novou vládu strany Právo a spravedlnost, která má před sebou s téměř stoprocentní jistotou dva týdny existence, než jí parlament vysloví nedůvěru. Ve Spojených státech se tři muži vydali do opuštěného vězení, uzavřeného kvůli stížnostem na brutální zacházení s vězni, a podařilo se jim zamknout sami sebe v jedné z cel. Vysvobodili je až přivolaní policisté, kteří je rovnou zatkli.

A ve Vietnamu lékaři zjistili, že muž stěžující si na bolesti hlavy má nosem až k mozku zaražené jídelní hůlky, o čemž muž nevěděl – jen si vzpomněl, že se v opilosti porval a někdo ho přitom do obličeje něčím ostrým bodl. Ať nám bolesti hlavy nic nepůsobí, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Schwarz
Spustit audio