Týden očima Petra Schwarze: Od modrých obrazovek po šváby
Objevil se nový svátek, Mezinárodní den modrých obrazovek. Tak vtipálci s dávkou černého humoru překřtili včerejšek, kdy výpadek IT systémů obletěl planetu od Austrálie po Evropu.
U protinožců to postihlo telekomunikace, nešel platební systém a následně musely zavřít obchody, v Británii umlkla některá média včetně světové zpravodajské televize Sky News, problémy mělo i zdravotnictví a zpožďovaly se vlaky, kolabovala letecká doprava, letiště třeba v Amsterdamu či Curychu nepřijímala vůbec, jiná omezeně a tři největší americké aerolinky žádaly leteckou správu o zastavení všech letů na světě, v takovém Hongkongu nefungoval ani Disneyland, u nás to kromě pražského letiště postihlo i služby dvou největších pojišťoven, zavřít musela velká síť lékáren, problémy měla nemocnice v Rokycanech… Prostě průšvih jak globální Brno.
Čtěte také
A vše způsobila jediná chybná aktualizace bezpečnostního programu firmy Crowdstrike pro Windows, pak už nikdo nic nenadělal. A to před pár dny Národní ústav duševního zdraví varoval, že ani víc než polovina lidí hospitalizovaných kvůli sebevražedným sklonům nesežene do měsíce po propuštění psychiatra, ke kterému by mohli zajít.
Vláda rozhodla o největší zakázce moderního Česka, dva nové jaderné bloky v Dukovanech mají postavit Korejci, kteří dostali opci i na stavbu dalších dvou bloků v Temelíně. Jeden blok má vyjít přibližně na 200 miliard korun, na své si mají ve velkém přijít i čeští dodavatelé. Americký Westinghouse, který byl z tendru už dříve vyřazen, se ale chce obrátit na soud, podle něho korejská společnost nemá právo využívat technologii nabízeného reaktoru, což Korejci naprosto odmítají a podle ČEZu doložili, že na to právo mají.
Ať se na každou invazi najde účinná protizbraň
Česká a ukrajinská vláda společně jednaly v Praze a při summitu Evropského politického společenství v Británii pak premiér Fiala s ukrajinským prezidentem Zelenským podepsali bezpečnostní dohodu mezi oběma zeměmi. Podobnou má Ukrajina s dalšími státy i Evropskou unií.
Čtěte také
Ruská vládní agentura TASS pak oznámila, že se prý Česko chystá na konflikt s Moskvou, což dokládala slovy opozičního lídra Babiše pro Parlamentní listy, že prý Fialova vláda „sní o válce s Ruskem“. O čem sní Babiš, popsal už dávno ve své knize, a díky tomu víme, že se tak úplně nevyzná ani ve snech vlastních.
Varování, že spojení s FIDESZem proruského maďarského premiéra Orbána a velkou částí evropské krajní pravice v jedné frakci vynese hnutí ANO v europarlamentu izolaci, se naplnila a názorně ukázala při volbě vedení Evropského parlamentu. Přestože Patrioti pro Evropu jsou třetí nejpočetnější frakcí, ve volbě místopředsedů pohořeli a exministryně Dostálová si na toto místo musela nechat zajít chuť.
Čtěte také
Většina ostatních frakcí se totiž dohodla, že nechce, aby europarlament reprezentovali i představitelé dvou frakcí zahrnujících krajně pravicové a proruské politiky – což je zvláště v této napjaté době pochopitelné. Jen je škoda pro Česko, že její nejsilnější strana v europarlamentu se sama rozhodla vyloučit se z důležitých rozhodování.
Bývalý americký prezident Trump se oficiálně stal republikánským kandidátem do Bílého domu pro listopadové volby poté, co přežil atentát na svou osobu, kdy po něm střílel z nejasných důvodů registrovaný mladý republikán přispívající i demokratům.
Na vítěze demokratických primárek, současného prezidenta Bidena stále sílí tlak, aby kandidaturu položil a uvolnil místo někomu mladšímu a svěžejšímu, podle britských Financial Times se tak stane nejpozději do pondělka.
Ruský soud poslal na 9 let do vězení jedenadvacetiletou studentku za to, že první den invaze na Ukrajinu poslala 30 dolarů ukrajinské armádě na protest proti válce, za velezradu jí hrozilo let dvacet. Turisté na oblíbené Mallorce se potýkají s invazí zmutovaných švábů, na které nepůsobí insekticidy. Ať na každou invazi se najde účinná protizbraň, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.