Týden očima Petra Schwarze: Kdy by politici měli radši mlčet

Volby do Evropského parlamentu
Volby do Evropského parlamentu

Evropská unie volí poslance europarlamentu, v Nizozemí a Velké Británii se začalo už ve čtvrtek, u nás se bude volit ještě dnes do dvou hodin odpoledne a výsledky budeme znát v neděli.

Ve Švýcarsku, které členem unie není, rozhodovali občané v referendu, jestli přijmout nová evropská pravidla pro držení zbraní, to je to nařízení o zákazu poloautomatických zbraní, které některým našim politikům tak leží v žaludku. Dvě třetiny Švýcarů, tedy občanů země, kde je držení zbraní historickou tradicí, ale tento zákaz podpořily.

Robert Schuster: Kurzův vabank s předčasnými volbami

Strache se v tajně pořízeném rozhovoru vyznal ze sympatií k tomu, jak získal úplnou kontrolu nad státem Viktor Orbán v Maďarsku.

Od minulého víkendu mají Rakušané jednu jistotu: Kromě eurovoleb za několik dní budou letos volit ještě jednou, a to do celostátního parlamentu.

Sousední Rakousko čekají předčasné volby poté, co se rozpadla vláda kvůli skandálu dosavadního vicepremiéra a předsedy národovecké strany FPÖ Heinze-Christiana Stracheho. Ten rezignoval ze všech funkcí, když se objevilo video, na kterém Strache slibuje údajné neteři ruského oligarchy státní zakázky výměnou za podporu ve volbách. Kdosi sehrál se Strachem pěknou scénku, ten se ale nechal nachytat k tomu, aby ukázal, co všechno je pro moc ochoten udělat.

Český premiér Andrej Babiš nemá podle svého stranického podřízeného z hnutí ANO předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka moc motivací do sněmovny chodit, protože ho tam opoziční poslanci urážejí.

Padesát tisíc demonstrantů na pražském Václavském náměstí dalo najevo, že by přivítali, kdyby Babiš kromě toho, že nemá motivaci chodit do Sněmovny, odešel i ze Strakovy akademie. Premiér Babiš ale Novinám oznámil, že má papír na to, že se České republice daří skvěle.

Ať umíme to hodnotné rozeznat

Ondřej Konrád: Na václavským Václaváku bylo plno člověků

Demonstrace za demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové a proti vládě Andreje Babiše

„Už jsem si na to zvykl, to ke svobodě a demokracii patří. Ze začátku to byla iniciativa občanů, nyní se z toho stala volební kampaň do Evropského parlamentu.“

Jeho bývalý a ve svěřenském fondu uložený Agrofert se také nemá špatně, podle zjištění serveru iRozhlas dostal holding z české kasy dotaci 100 milionů na linku na výrobu toastového chleba, které sice měl dostat z peněz evropských, ale vzhledem k tomu, že unie nyní zkoumá, zda Babiš není ve střetu zájmů, dost možná je Česku Brusel neproplatí.

Koalové, jeden z nejroztomilejších zvířecích druhů a zároveň jeden z největších symbolů Austrálie, byli prohlášeni za funkčně vyhynulé, to znamená, že už jich je v přírodě menší počet, než stačí k udržení životaschopné populace. Studenti ze 119 zemí světa stávkovali a demonstrovali za zlepšení životního prostředí, jejich pochody se konaly i v českých městech.

Předseda Senátu Parlamentu České republiky Jaroslav Kubera z ODS, milovník kontroverzních výroků z vlastních úst, prohlásil v projevu na terezínské tryzně k uctění památky obětí nacismu, že totalita má dnes zcela jinou podobu, „třeba zahalenou do slov ekologie, životní prostředí, rovnost pohlaví, politická korektnost a multikulturalismus."

Svoboda nám pomalu protéká mezi prsty, mírní Jaroslav Kubera svůj výrok o návratu totality

Jaroslav Kubera

Interview Plus s předsedou Senátu Parlamentu ČR Jaroslavem Kuberou (ODS) patřilo jeho komentářům k senátory odmítnutému zdanění církevních restitucí nebo k dnešku, kdy nám „stále někdo říká, co se smí, a co ne“.

K jeho projevu mu blahopřál prezident České republiky Miloš Zeman a podle Kubery i mnozí další, mnoha jiných se naopak tato slova velice dotkla. Těch, kteří chápou, že navážet se třeba do multikulturalismu zrovna na místě, které u nás symbolizuje vyvražďování jedné kultury kulturou jinou, je naprosto nehorázné. Je opravdu zvláštní, že to nechápou i dva nejvyšší ústavní činitelé naší země. Kubera se pak hájil, že nikoho nechtěl urazit, no, podařilo se.

Tento týden si připsal smutný rekord – při zdolávání nejvyšší hory světa Mount Everestu zahynulo sedm lidí, více než za celou minulou sezónu, hlavně kvůli tomu, že je tam takový nával, že jsou trasy přeplněné a tvoří se na nich mnohahodinové zácpy. To pro nás mnohem bližší a přístupnější Vysoké Tatry označil turistický průvodce Lonely Planet za nejlepší letní destinaci v Evropě.

V Jungmannově ulici v centru Prahy se usadil velký roj včel na dveřích jednoho z obchodů. Pětadvacet podniků z restauračního impéria hvězdy televizního vaření Jamieho Olivera přešlo pod nucenou správu, krach ohrožuje práci pro 1 300 lidí.

Petr Schwarz

Jeden z nejceněnějších a nejznámějších současných světových výtvarníků, anonymitu si pečlivě střežící Banksy, vystavoval na ulici v Benátkách své dílo složené z překrývajících se obrazů Benátky v oleji. Ne moc dlouho, policisté ho vykázali.

Ať umíme to hodnotné rozeznat, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu