Týden očima Petra Schwarze: Kdo seje vítr…. A mimozemšťané za slovenskými humny

11. leden 2025

Nejdůležitější a nejsledovanější letošní událost na české politické scéně, volby do Poslanecké sněmovny, se mají konat v druhé polovině září. Přesný termín, na jaký je hodlá vypsat, ale prezident Petr Pavel v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál neuvedl. 

Opět po svém novoročním projevu připojil apel na politiky, aby kampaň vedli slušně a věcně, připomněl ale zároveň, že v tomto ohledu je důležité, aby takovou kampaň chtěli po politicích voliči – pokud se jim bude líbit neurvalost a urážky, politici jim je dají. Tak schválně, jak to bude tentokrát.

Čtěte také

O agresivních, neurvalých kampaních, které cílí na – eufemisticky řečeno – emoce voličů, a ve kterých fakta, nota bene jejich pravdivost, ztrácí na důležitosti, ví mnohé Pavlův předchůdce a někdejší premiér Miloš Zeman. Přinesly mu nejeden úspěch.

Teď se ale Zeman musí podle rozhodnutí soudu už podruhé omluvit za pomluvu svému někdejšímu podřízenému z úřadu vlády Šarapatkovi a tentokrát k tomu ještě přidat odškodnění 50 tisíc korun. Poprvé se totiž Zeman omlouval už na jaře za osočení, které hned tři soudy označily za nepravdivé, poté však svůj výrok znovu zopakoval. Jestli se tentokrát bude odvolávat k dalšímu soudu, ještě není známo.

Ať pod tlakem okolností zoufalé kroky dělat nemusíme

Čtěte také

Americký Kongres formálně potvrdil, že prezidentské volby vyhrál republikán Donald Trump, úřadu se ujme 20. ledna.

Už nyní na sebe ale strhnul maximální pozornost celou sérií výroků, nad nimiž světoví politici, média i veřejnost zůstávají zaskočeni s otázkou, zda to myslí vážně, zda to je vytváření vyjednávacích pozicí, nebo co to, sakra, má vlastně znamenat. Že by žertoval, jak by se u podobných výroků dalo čekat od někoho s darem černého humoru, u Trumpa nikdo nepředpokládá.

Tento týden Trump připustil možnost použít vojenskou či ekonomickou sílu k získání kontroly nad Grónskem, součástí Dánského království a tedy Evropské unie, či nad Panamským průplavem. Kanadu by také rád připojil ke Spojeným státům, tu ale ne vojensky, nýbrž ekonomickým tlakem. A nádavkem by prý rád přejmenoval Mexický záliv na Americký, což je sice také bizarní, ale ještě nejméně z toho všeho.

Čtěte také

Kanada, Dánsko, Evropská unie, Panama i Mexiko nějak na Trumpovy nápady nechtějí slyšet, hosté pořadu kremelského propagandisty Solovjova ale málem otvírali šampaňské a byli nadšeni, že s takovými imperiálními choutkami si Trump bude určitě rozumět s ruským vůdcem Putinem v jeho snaze násilím zabírat nová území.

Velká část obyčejných Rusů se ale nyní spíše vyrovnává s nemilou skutečností – vodka jim po Novém roce zdražila skoro o čtvrtinu a ostatní druhy alkoholu jen o trochu méně. A to je v Rusku vždy šok, takovému Gorbačovovi podobný krok nezapomněli dodnes.

Slovenský premiér Fico znovu ostře napadl ukrajinského prezidenta Zelenského za to, že od začátku ledna neumožňuje tranzit ruského plynu přes Ukrajinu a odmítá tímto způsobem pomáhat Rusku financovat agresi na Ukrajině. Ficovi hlavně vadí, že Slovensko přichází o peníze za tranzitní poplatky, s nedostatkem plynu, jak přiznal, jeho země problém nemá, má ho dost jinými cestami, a to i toho ruského.

Čtěte také

Zelenského Ukrajina ale na tento svůj krok dlouho dopředu upozorňovala a kromě Fica a jeho vlády s ním nikdo jiný problém nemá, dokonce i maďarský premiér Orbán významně mlčí. Je charakteristické, jak o suverenitě neustále mluvící Fico jakoby odmítá uznat, že i Ukrajina má právo dělat suverénní rozhodnutí, zvláště když svou suverenitu musí nyní proti ruské agresi hájit na válečných polích.

Lidé z Ficovy vlády se ale radši zabývají možnostmi jiné agrese – státní tajemník slovenského ministerstva kultury Machala tento týden na sítích sdílel video vyjadřující obavy z agrese mimozemšťanů, která by prý mohla být dílem elit toužících ovládnout svět. Nezbývá, než přát měkké přistání.

Petr Schwarz, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Starosta jihoitalské obce Belcastro zakázal obecní vyhláškou svým spoluobčanům onemocnět. Nebyl to ale projev arogance úřední moci, nýbrž ironický výraz zoufalství nad tím, že nejbližší možnost zdravotního ošetření má 1300 občanů Belcastra, v nadpoloviční většině důchodového věku, až ve 45 kilometrů vzdálené nemocnici – a u provinčních úřadů se starostovi nepodařilo dosud zjednat nápravu.

Ať pod tlakem okolností zoufalé kroky dělat nemusíme, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Schwarz
Spustit audio