Týden očima Petra Schwarze: Cesty nejen za dobrodružstvím a návštěva ve smutné zemi
Takže co jsme se nového dozvěděli v uplynulých, tentokrát kvůli státnímu svátku mimořádně osmi, dnech: Inflace v červnu klesla a potraviny dokonce zlevňovaly, hnutí ANO expremiéra Babiše a FIDESZ maďarského premiéra Orbána se v europarlamentní frakci spojily s krajně pravicovými stranami z půlky Evropy, Rusko raketami zaútočilo na největší ukrajinskou dětskou nemocnici v Kyjevě a zabilo při tom několik dětí.
NATO oslavilo tři čtvrtě století trvání aliance při summitu ve Washingtonu, český prezident Pavel si při té příležitosti byl ve Washingtonu zaběhat a jeho předchůdce Zeman se zatím ráchal na gumovém člunu na svém oblíbeném českém rybníku, což zveřejnil i s fotografiemi na své oficiální facebookové stránce „Miloš Zeman – prezident České republiky“.
Volby do britského parlamentu vyhráli drtivě levicoví labouristé, v druhém kole voleb do francouzského parlamentu se krajně pravicové Národní sdružení propadlo z prvního místa po kole prvním na místo třetí za spojenou levici, včetně levice krajní a centristy prezidenta Macrona.
Čtěte také
České sněmovní volby by podle průzkumu agentury Median s velkou převahou vyhrálo hnutí ANO, stranám vládní koalice by ale současné preference stačily na 99 sněmovních křesel. Přičemž tento volební model nebral v úvahu, že lidovci jsou součástí koalice Spolu – samostatně by totiž nyní skončili mimo Sněmovnu. Stále jsou tak síly koalice a opozice de facto vyrovnané.
Maďarský premiér Orbán se poté, co jeho země na začátku července převzala předsednictví Evropské unie, vydal na cesty. Po návštěvě Kyjeva zamířil minulý pátek do Moskvy, pak do Pekingu a do Spojených států, ale ne za prezidentem Bidenem, nýbrž za jeho republikánským sokem Trumpem, kterého Orbán označil za muže míru. A své cesty za mírovou misi. Přičemž německému Bildu vyjevil, že prý Rusko nemůže být podle něho poraženo, z čehož měli pochopitelně v Kremlu radost.
Ať slýcháme příběhy s dobrým koncem
Představitelé Evropské unie se od Orbánovy pouti za Putinem distancovali, podle unijních právníků byla jeho cesta v rozporu s unijními smlouvami. Švédsko a Finsko se v reakci rozhodly bojkotovat Maďarskem pořádaná červencová zasedání unijních ministrů, šéfka europarlamentní liberální frakce Hayerová vyzvala Evropskou radu, aby maďarské unijní předsednictví zastavila.
Orbána zato podpořil slovenský premiér Fico, do Moskvy by prý jel s ním, kdyby mu to zdravotní stav dovolil. Také prohlásil, že poslanci jeho strany Smer nepodpoří vstup Ukrajiny do NATO, a zdůraznil, že pro tento vstup je potřeba souhlas všech členských zemí aliance.
Čtěte také
Jenže vzápětí na summitu ve Washingtonu Slovensko reprezentované prezidentem Pellegrinim a dvěma ministry za Ficův Smer Kaliňákem a Blanárem vstup Ukrajiny do NATO podpořilo. Slovenská schizofrenie pokračuje.
Ruské represivní síly a soudy také pokračují, a to v pronásledování lidí, kteří neprojevují dostatečně nadšený souhlas s linií vůdce Putina. Tento týden poslaly na šest let do vězení jako extremistky a teroristky divadelní dramaturgyni Petrijčukovou a režisérku Berkovičovou za představení, které přitom před dvěma lety ve dvou kategoriích získalo nejprestižnější ruskou divadelní cenu Zlatá maska.
A jednasedmdesátiletému lidskoprávnímu aktivistovi Orlovovi potvrdil soud dva a půl roku vězení za kritiku agrese proti Ukrajině a článek pro francouzská média, ve kterém současné ruské soudnictví přirovnal k nacistickému, jak vidno, zcela oprávněně. A mimochodem, v Moskvě náhle zemřel generál Chandajev, který měl být klíčovým svědkem ve velkých korupčních kauzách na ministerstvu obrany.
V čínském Čchung-čchingu žena bez zranění přežila pád do otevřené šachty kanálu a v Indii se stal hrdinou dne pětatřicetiletý muž, který to po uštknutí hadem plazovi vrátil a kousnul ho třikrát, jeho vyprávění si spěchaly před nemocnici vyslechnout davy lidí. Ať slýcháme co nejvíce příběhů s dobrým koncem, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.