Týden očima Petra Schwarze: Cesta do kýblu a (snad brzy) zase zpátky

27. listopad 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zavřené vánoční  trhy na Staroměstském náměstí

„Je to v kýblu,“ zhodnotil stručně koronavirovou situaci v Česku šéf zdravotnických statistiků Dušek. Kapacity nemocnic se rychle naplňují, podle současného vývoje přitom to nejhorší máme ještě dost daleko před sebou. A to ještě v Botswaně objevili novou – a zdá se, že mimořádně nebezpečnou – mutaci koronaviru, která už rychle stačila dorazit i do Hongkongu a do Evropy, prostě se vydala po světě. A obavy z téhle mutace vyvolaly v pátek pořádný sešup na světových burzách.

Čtěte také

Kromě toho v půlce naší republiky zkomplikoval dopravu nový sníh, na Vysočině radili silničáři řidičům radši do auta nesedat, čeští nákladní dopravci dali na vědomí, že zdraží dopravu zboží až o pětinu, sanitka s prezidentem Zemanem pendluje mezi Ústřední vojenskou nemocnicí a zámkem v Lánech, v Jizerských horách pokáceli mohutný smrk pro vánoční trhy na pražském Staroměstském náměstí, jenže pak Babišova vláda v demisi vyhlásila nouzový stav a vánoční trhy zakázala, mostecká radnice následně názorně předvedla, v jakém rozkladu je státní moc, a zákaz obešla tím, že vánoční trhy přejmenovala na zimní, a kandidát hnutí STAN na post ministra průmyslu v nastupující Fialově vládě Michalik se nominace dobrovolně vzdal, když měl vysvětlit pochybnosti o svém podnikání.

Ať vše nakonec dopadne dobře

Dále slavný slovenský cyklistický profesionál Peter Sagan, první jezdec, který dokázal třikrát za sebou vyhrát světový šampionát na silnici, dostal od soudu pokutu za to, že v Monaku napadl v opilosti při kontrole policistu, protože se prý bál, že ho chtějí násilím naočkovat, i na českém internetu se objevují inzeráty poněkud zvláštně uvažujících lidí, kteří se i za úplatu chtějí nechat nakazit koronavirem, aby měli potvrzení o prodělané nemoci, mohli do hospody, a přitom nemuseli podstoupit očkování, v severní Itálii po jednom mejdanu svolaném právě za tímto účelem jeden člověk zemřel a tři skončili na JIPce a v jižním Egyptě skončilo přes 500 lidí v nemocnici po bodnutí škorpionem – štíry vyhnaly deště z děr, tak hledali úkryty v domech.

Čtěte také

Prezident Zeman by měl v neděli v Lánech jmenovat novým premiérem Petra Fialu, cesta k tomu se ale pořádně zaklikatila. Původně totiž hlava státu po 46 dnech hospitalizace proti doporučení lékařů opustila nemocnici a zamířila do Lán s tím, že se tam o ni bude starat najatý početný ošetřovatelský tým. ÚVN zdůraznila, že prezidenta, jeho rodinu i spolupracovníky opakovaně informovala o možných rizicích a komplikacích, a pak novým ošetřovatelům péči o hlavu státu předala. Prezident hodlal podle svého původního plánu v pátek jmenovat Fialu předsedou vlády a pak zahájit čtrnáctidenní kolečko rozhovorů s lidmi z Fialova seznamu ministrů. Jenže po pár hodinách už vezla sanitka hlavu státu zpět do nemocnice, Zeman se totiž od jedné z lánských zaměstnankyň nakazil při jejích návštěvách ve špitále koronavirem.

Čtěte také

Protože ale prezident nemá příznaky onemocnění, hodlá dnes opět z nemocnice vyrazit směr Lány. A jak oznámili hradní úředníci, Fialu „za dodržení platných hygienicko-epidemiologických opatření“ předsedou vlády jmenovat. Jen není jasné, jakým způsobem, hradní úředníci to neoznámili a prý „na řešení“ pracují – hlavní hygienička i ministr zdravotnictví totiž pochopitelně odmítají, že by prezident mohl mít z nařízené izolace nějakou výjimku. Tak uvidíme, co na Hradě vymyslí.

Premiér v demisi Babiš má stále problém soustředit se na to, co národ opravdu pálí. Tento týden ohlásil svůj údajný šok ze zjištění, že hora Říp nepatří státu, ale Lobkowiczům, starobylému a v českých dějinách velice významnému rodu, už jeho zakladatel například pomohl Janu Husovi prosadit u Václava IV. Dekret kutnohorský. Podle Babiše by mohli Lobkowiczové Říp státu darovat, i když není jasné, proč by to měli udělat, nebo by se prý mohla vyhlásit národní sbírka. Zajímavé je, že Babiše nenapadlo, že by jako jeden z nejbohatších Čechů mohl Říp vykoupit sám, stál by ho neskonale méně než třeba nemovitosti ve Francii, a státu ho darovat osobně, z cizího se ale holt dává lépe.

Petr Schwarz, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Britský premiér Johnson oznámil v projevu k průmyslníkům, že sestoupil z hory Sinaj a nechal své poradce připravit nové desatero přikázání pro podnikatele – a pochválil lunaparkový Svět prasátka Peppy, který je prý pro něj jako stvořený. V zábavním parku na Filipínách si návštěvník chtěl udělat v bazénku selfie s maketou krokodýla – ve vodě poněkud pozdě zjistil, že to není maketa, ale živý krokodýl, který z návštěvy na svém území nemá vůbec radost. Ať dokážeme poznat nebezpečí, ať se s ním dokážeme vypořádat a ať vše nakonec dopadne aspoň v rámci možností dobře, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Schwarz
Spustit audio