Týden očima Petra Schwarze: Bomby pod vlastním zadkem nepotřebují zesilovač

20. listopad 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Daniel Landa

Oslavili jsme Den boje za svobodu a demokracii, prezidentovi Zemanovi je zas o něco lépe a začal přijímat v nemocnici návštěvy politiků, koronavirus řádí s novou silou a vláda v demisi ohlásila zpřísněná opatření především pro neočkované, Piráti v celostranickém hlasování schválili jako poslední z koaličních stran drtivou většinou vstup do nové vlády.

Čtěte také

Budoucí premiér Fiala dokončil vyjednávání s koaličními partnery o jménech ministrů svého kabinetu, jejich seznam přinesl prezidentovi a ten se pochlubil, že je tolerantní, a proto nehodlá jmenovat do funkce pouze jednoho z kandidátů, ministerstvo životního prostředí oznámilo, že nový polský návrh k Turówu, který nová polská ministryně klimatu Moskwová označila za nejlepší důkaz polské dobré vůle, je pro českou stranu nepřijatelný, na arménsko-ázerbájdžánské hranici se opět střílelo.

Rusko při testu své nové protidružicové zbraně rozstřelilo vlastní satelit – tím podle NASA vytvořilo na oběžné dráze dalších 1500 ohromnou rychlostí létajících střepin a ohrozilo tak i své vlastní astronauty na Mezinárodní vesmírné stanici, astronomové z evropské laboratoře na druhé straně zeměkoule v Chile objevili malou černou díru z galaxie mimo Mléčnou dráhu díky nečekanému pohybu blízké hvězdy a jedna z hvězdiček českého popu, zpěvák Daniel Landa, bývalý pán černé slepice, kouzelník Žito, trval na tom, že je jen zesilovač a šikana hygienických stanic po výslovné výzvě jeho iniciativy k jejich šikaně není šikanou.

Neexistuje na světě další země, kdy by platila česká ústava

Ano, přestože v současné těžké koronavirové situaci a při rozkolísané ekonomice je navýsost důležité mít co nejdříve vládu s podporou sněmovny, prezident republiky opět obstruuje a mluví o svém vetu, které česká ústava nezná.

Čtěte také

Podle více zdrojů nechce Miloš Zeman jmenovat ministrem zahraničí piráta Lipavského, tweety jistého Ovčáčka se výmluvně snaží naznačit, že je to prý kvůli Lipavského odmítání přemístit českou ambasádu v Izraeli do Jeruzaléma – vskutku v této situaci země to, co ji pálí zcela zásadně, jak by měli vědět i na Hradě. Poněkud komicky působí argumenty obhájců prezidentova postoje – například to, že i Zemanovi předchůdci vyjadřovali svou nevůli ohledně některých jim předložených kandidátů. Chybičkou v této argumentaci je fakt, že jak Václav Havel, tak Václav Klaus nakonec všechny jim premiéry předložené kandidáty do ministerské funkce také jmenovali. A zcela absurdní pak už je argument, že i v jiných zemích prezidenti některé ministry nejmenovali, neexistuje totiž na zeměkouli jediná jiná země, ve které by platila česká ústava.

Čtěte také

Setkání Světového ujgurského kongresu se nesmělo minulý týden konat v pražském hotelu Marriott, jak bylo původně dohodnuto, vedení hotelu domluvu e-mailem zrušilo s odkazem na „politickou neutralitu“ hotelového řetězce. Vedení řetězce se tento týden pořadatelům omluvilo a hotelový tým poslalo na školení. Obavy nejen hvězd světového tenisu vyvolává osud bývalé světové jedničky v ženské čtyřhře, čínské tenistky Pcheng Šuaj, která před více než dvěma týdny obvinila na sociální síti Weibo bývalého čínského vicepremiéra Čanga, že ji před třemi lety znásilnil. Příspěvek ze sítě vzápětí zmizel a po něm jako by ze světa zmizela i Pcheng Šuaj, na dotaz zahraničních reportérů po jejím osudu odvětil mluvčí čínského zamini, že je to čínská vnitřní záležitost. Tento týden se objevil e-mail, který měla tenistka napsat a ve kterém stojí, že si obvinění vymyslela, je v pořádku a odpočívá doma – to obavy o její osud jen posílilo. Ženská tenisová federace pohrozila, že zruší všechny své turnaje v Číně, kde začnou zanedlouho olympijské hry.

Čtěte také

Předseda britské sněmovny Lindsey Hoyle drsně vynadal premiéru Johnsonovi, když při interpelacích předseda vlády nehrál podle pravidel a opakovaně se pokoušel místo odpovědí na nepříjemné otázky opozice sám klást šéfovi labouristů otázky – českým uším to zní neuvěřitelně, ale opravdu se to stalo. Skutečným hrdinou se stal liverpoolský taxikář David Perry, který si všiml, že pasažér, kterého vezl k místní nemocnici, na zadním sedadle manipuluje s něčím, co by mohla být bomba, a jak se ukázalo, co bombou také bylo, a tak se s atentátníkem zamkl v autě, aby nemohl vyběhnout mezi lidi. Na rozdíl od duševně nemocného teroristy statečný taxikář následný výbuch zázrakem přežil.

Petr Schwarz, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Pětačtyřicetiletý muž z Českých Budějovic se rozhodl vypořádat s krtky na zahradě a k tomu účelu si načerno pořídil pro profesionální ohňostrůjce určené petardy. Ty nacpal do krtčí díry, přiklopil betonovou dlaždicí, na kterou si stoupl, a nálož odpálil – tím vytvořil bezmála metrové díry a sobě způsobil vážná zranění. Ať máme vždy na paměti, že odpalovat bomby pod vlastním zadkem není vskutku dobrý nápad, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Schwarz
Spustit audio