Tuzex měl hlavně ze společnosti odsávat valuty, popisuje historik Havlík
„Digitálky, respektive digitální hodinky, byly jedním z důležitých druhů sortimentu, se kterým obchodovali hlavně veksláci. Ti se kromě byznysu s cizími měnami nebo s bony do Tuzexu podíleli i na pašování spotřebního zboží do Československa. Digitální hodinky byly fenomén, po kterém tehdy byla velká poptávka,“ popisuje historik Adam Havlík z Ústavu pro studium totalitních režimů a zároveň autor knihy Marky, bony, digitálky.
Naopak z Československa se nelegálně vyvážely starožitnosti. „Do velké míry to souviselo i s vykrádáním kostelů a kulturních památek. Starožitnosti veksláci prodávali do zahraničí a končily často v soukromých rukou sběratelů na Západě.“
Čtěte také
Veksláci využívali mezer na trhu, dnes by se dalo říct, že se dopouštěli daňových deliktů, tvrdí historik. Byli to ti, kteří ještě před rokem 1989 ovládli černý trh, obchodovali s cizími měnami v rozporu se zákonem.
„Tuzex byl podnik zahraničního obchodu a primární funkcí prodejen bylo odsání valut od obyvatelstva, které mělo k cizím měnám přístup. Nejdřív šlo o menší vrstvu společnosti, třeba o turisty nebo ty, kteří pracovali v zahraničí, nebo naopak zahraniční diplomaty v Československu,“ vysvětluje.
Jak se v socialistickém Československu žilo vekslákům? A proč se režim příliš nesnažil potírat šedou ekonomiku? Dozvíte se v Hovorech Vladimíra Kroce. (repríza)
Související
-
Příběh židovských náhrobků v pražské dlažbě: Setkávají se v něm hrdinové, kolaboranti i veksláci
Lenka Kabrhelová mluví s Martinem Šmokem, poradcem US Shoa Foundation, zkoumajícím moderní židovskou historii v ČSSR.
-
Na Staroměstské náměstí se vrátí veksláci
Program ke 20. výročí pádu železné opony začne dnes v 11 hodin na Staroměstském náměstí v Praze. Jeho cílem je připomenout dobu před 20 lety tak, jak tenkrát opra...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka