Trumpův poradce z předvolební kampaně lhal o svých vazbách na Rusko

31. říjen 2017
Donald Trump

Poradce Donalda Trumpa v prezidentské kampani George Papadopulos přiznal, že lhal FBI ohledně načasování schůzek s lidmi údajně reprezentujícími ruské zájmy. Podle webu britské BBC, která má k dispozici právní podklady z vyšetřování, Papadopoulos nyní připustil, že ke kontaktům došlo v době, kdy pracoval pro Trumpa, nikoliv předtím. Bylo mu prý řečeno, že Rusové vlastní materiály, které by mohly očernit Trumpovu protikandidátku Hillary Clintonovou. Naopak bývalý šéf kampaně Donalda Trumpa Paul Manafort před vyšetřovateli vinu odmítl, když mu sdělili obvinění z údajného praní špinavých peněz.

Tato věc zřejmě nesouvisí s loňskými prezidentskými volbami ve Spojených státech. Spolu s Papadopoulosovou kauzou jde nicméně o první obvinění vznesená zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem, který zkoumá údajné vazby mezi Ruskem a lidmi z okolí současného vládce Bílého domu. Prezidenta může kauza poškodit, protože se týká přímo jeho kampaně, uvádí BBC.

Papadopoulos při lednovém výslechu agentům FBI tvrdil, že se sešel se svými ruskými kontakty ještě před tím, než se připojil v březnu roku 2016 k Trumpovu štábu. Teď se ukázalo, že schůzka proběhla až později. Prvním kontaktem byla nejmenovaná Ruska, která měla podle Papadopoulose vazby na vládu v Moskvě. Trumpův exporadce přiznává, že chtěl tohoto spojení využít ke schůzce mezi volebním týmem a ruskými vládními činiteli.

Druhá ruská spojka

Druhou kontaktní osobou byl profesor žijící v Londýně, který je údajně také důležitou spojkou na Kreml. Během snídaně v londýnském hotelu někdy kolem 26. dubna 2016 se tento akademik prý zmínil o tisících kompromitujících mailů Hillary Clintonové. Tvrdil, že o nich dostal informace při nedávném setkání s vysoce postavenými ruskými vládními činiteli, píše se na stránkách BBC.

V analýze se také dočteme, že zpráva o Papadopoulosově žádosti, pomocí které se chtěl s vyšetřovateli dohodnout na vině a trestu, vyvolala v USA ještě větší pozornost než pondělní Manafortovo obvinění z praní špinavých peněz a utajování zahraničního lobbingu. Papadopoulos před loňskými volbami radil Donaldu Trumpovi v oblasti zahraniční politiky. Materiály o jeho vyšetřování odhalují, že obviněný se prostřednictvím svých ruských spojek dozvěděl o tom, že Moskva údajně disponuje kompromitujícími materiály na Clintonovou.

Záznam elektronické komunikace mezi celostátním organizačním výborem Demokratické strany a Johnem Podestou, šéfem předvolební kampaně Clintonové, se následně začal objevovat na stránkách WikiLeaks. Papadopoulos teď prý úzce spolupracuje s agenty zvláštního vyšetřovatele, kterým přinejmenším řekl to, koho z vysokých představitelů v Trumpově kampani informoval o existenci kompra na Clintonovou.

Klíčová výpověď

Server BBC uvádí, že pokud vyšetřovatelé časem dojdou k závažnějším zjištěním, než jsou současná odhalení kolem aktivit Manaforta a jeho dřívějšího obchodního partnera Ricka Gatese, může být Papadopoulosova výpověď klíčová. Manafort a Gates včera stanuli před soudem a odmítli všech dvanáct obvinění, včetně těch ze spiknutí a praní špinavých peněz. Oba jsou nyní v domácím vězení, ve kterém setrvají až do složení kauce, jejíž přesné podmínky zatím nebyly stanoveny.

Hillary Clintonová

Obžaloba se vztahuje k jejich vazbám na proruské politiky na Ukrajině mezi roky 2006 až 2015 a viní je ze spiknutí proti Spojeným státům. Podle žalobců jednali oba muži jako lobbisté ukrajinského exprezidenta Viktora Janukovyče a jeho strany. Prosazovali tak v Americe zájmy cizího státu, což je bez řádné registrace nelegální. Janukovič byl v Kyjevě sesazen z prezidentského úřadu v roce 2014 po masových demonstracích proti jeho proruské politice.

Praní špinavých peněz

Manafort čelí také obvinění z toho, že vypral více než 18 milionů dolarů přes účty v daňových rájích, píše BBC. Peníze využil ke koupi nemovitostí, zboží a služeb. Gates měl zase převést přes 3 miliony dolarů ze zahraničí na účty, ke kterým měl přístup. Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová uvedla, že Papadopoulus měl v Trumpově kampani jen velmi omezenou roli. Byl prý pouhým dobrovolníkem a žádná z jeho aktivit tak nebyla oficiální.

Sandersová dodala, že žádné z obvinění vznesených vůči Manafortovi se netýká Trumpových předvolebních aktivit. Pokud jde o nařčení z ruského vlivu, mělo by se podle ní vyšetřování spíše soustředit na kampaň Hillary Clintonové a její styky s firmou Fusion GPS. Tuto analytickou společnost si podle zpráv amerických médií najali právníci, kteří zastupovali Clintonové volební štáb a celostátní organizační výbor Demokratické strany. Zaplatit si u ní měli nalezení kompromitujících materiálů na Donalda Trumpa, informuje BBC.

Spustit audio
  • Zahraniční
  • USA
  • Rusko
  • kampaň
  • Trump