Trumpovo pozvání Zemana do Bílého domu platí. Čekáme na termín a vládu s důvěrou, říká Kmoníček

Hynek Kmoníček
Hynek Kmoníček

Českou republiku navštívil předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. Třetí nejvyšší ústavní činitel se setkal s premiérem v demisi Andrejem Babišem i s předsedy obou komor parlamentu, prezident Miloš Zeman ho ale nepřijal. „U čísla tři to není automatické, prezident se schází s hlavami států a premiéry. Hrad chce držet preferenci, aby první kontakt byl se Slovenskem,“ vysvětluje velvyslanec ve Spojených státech Hynek Kmoníček.

Podle diplomatických zdrojů serveru Aktuálně.cz ale Zeman odmítl Ryana přijmout, protože se cítí dotčen tím, že z USA nepřišla gratulace k jeho znovuzvolení. Kmoníček tomuto ale nepřikládá žádný význam, prezident Donald Trump prý písemná blahopřání zrušil. „Bílý dům pověřil velvyslance Stephena Kinga, aby blahopřání ústně předal,“ upřesňuje.


Můj vztah s Milošem Zemanem je stejně přátelský jako vždy, nadále si tykáme.Hynek Kmoníček

Kmoníček odmítá také informace deníku Právo, podle nichž měl Spojené státy pobouřit Zemanův inaugurační projev, ve kterém kritizoval novináře a některá média včetně veřejnoprávních.

Nejdříve důvěra, pak návštěva

Někdejší ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře zdůrazňuje, že pozvání českého prezidenta do Bílého domu stále platí. Čeká se ale, až americká strana určí termín. Podle Kmoníčka to bude možné teprve až bude Česko mít vládu s důvěrou.

„Témata jednání budou ve chvíli, až budeme mít vládu, která bude moci rozhodovat věci, které jsou tématy česko-amerických vztahů. Do té doby je to velice obtížné, protože o čem by si vyprávěli?“ ptá se velvyslanec.

Kam vydat hackera?

Jedním z témat je podle něj i vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina, o které kromě Spojených států usiluje i Rusko. Rozhodnutí je na ministru spravedlnosti v demisi Robertu Pelikánovi z hnutí ANO, kterého měl prezident Zeman požádat, aby Nikulina vydal do Ruska.

„Když jsem odjížděl do Spojených států, byla má instrukce přesně opačná. A nikdo ji nezměnil. Žádost americké strany byla první a z pohledu českého práva vše směřuje spíše tímto směrem. (...) Předpokládáme, že bude asi vydán do USA,“ reaguje Kmoníček.

Proč se prezident Zeman jasněji nevyjádřil k otravě bývalého ruského agenta Sergeje Skripala? Co dělala hradní delegace v Číně? Poslechněte si celé Interview Plus >>