Trump boří zažitá pravidla. Republikáni jej hájí, on to chápe jako slabost, říká novinář

7. červen 2017

Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa staly do velké míry nepředvídatelnou zemí. Odstoupení od pařížské klimatické dohody nebo záměrné vynechání článku 5 smlouvy o NATO v jeho řeči na posledním setkání Aliance v Bruselu vedou evropské komentátory i politiky k jednoznačnému závěru – na Spojené státy už není možné se spoléhat. „Jeho postoje se diametrálně rozcházejí s tím, co je záměr a politika evropských států,” říká šéfredaktor Aktuálně.cz Pavel Tomášek, který je hostem Interview Plus.

Za rozhodnutí odstoupit od klimatické dohody sklidil americký prezident mohutnou globální kritiku. Proč ale Trump takový krok udělal? „Protože mu to někdo poradil, když bych měl zažertovat,” říká Tomášek.


Trump boří veškerá zažitá pravidla, která drželi prezidenti demokratičtí i republikánští. Pavel Tomášek

V nejbližším okolí Donalda Trumpa v Bílém domě byly na toto rozhodnutí velmi rozporuplné názory. „Skupina kolem Jareda Kushnera, Trumpova zetě, se stavěla proti rozhodnutí odstoupit od dohody. Skupina kolem Stephena Bannona, hlavního stratéga a šéfporadce prezidenta, se naopak velmi zastávala toho, že je třeba dodržet tento předvolební slib,” vysvětluje šéfredaktor.

Vychází vstříc příznivcům

Pavel Tomášek

Jedním z ústředních motivů Trumpovy kampaně byl boj proti establishmentu. „Trump boří veškerá zažitá pravidla, která drželi prezidenti demokratičtí i republikánští. V rétorické rovině, v tom, jak vystupuje navenek, jak komunikuje s veřejností a svojí administrativou. Nečiní mu problém pár hodin rozporovat to, co řekli lidé, kteří vystupují na jeho obranu. To je naprosto nevídané,” myslí si Tomášek.

„Vychází vstříc svým příznivcům. Zda to pomáhá k tomu, aby byl schopen cokoliv prosadit, například daňovou reformu nebo investice do infrastruktury, nad tím už visí veliký otazník,” dodává.

Rozchod zájmů

Německý týdeník Der Spiegel zveřejnil pár nebývale ostrých článků, ve kterých píše například, že „vzhledem k tomu, že Amerika už není spolehlivá, musí se kancléřka Angela Merkelová poohlédnout po nových partnerech”. Podle Tomáška není Trumpovým záměrem opustit spojenectví s Evropou.

„Z kroků, které nasliboval, spíše vyplývá to, že jsou narušovány vztahy s Evropou. Na příkladu boje s klimatickými změnami vidíme, že se jeho postoj diametrálně rozchází s tím, co je záměr a politika evropských států. Rozchod zájmů je tak spíš přirozená věc,” říká Tomášek.

Slabí republikáni

Když se prezident Trump setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, čekalo ho přivítání tvrdým stiskem ruky. Podle Tomáška byl pevný stisk ruky symbolický a záměrný, Macron si podle něj gesto připravil.

„Toto není chování, které by Trumpovi příliš vyhovovalo. Na vnitropolitické scéně, u republikánské strany, jejímž reprezentantem Trump je, vidíme, že se republikáni zatím snaží omlouvat Trumpovo chování, hájí ho. To je chování, které si Trump vykládá jako slabost. Nevidí to jako podanou ruku a prostor pro dosažení kompromisu, ale tak, jak se naučil v byznysu, je tohle pro něj projev slabosti,” myslí si šéfredaktor.

Pokud se republikánský postoj nezmění, bude si Tomáška dělat Trump dál, co bude chtít. „Pouze pokud by viděl, že se proti němu staví opravdu silná opozice, má jeho strana jakousi šanci ho někam vmanévrovat a usměrnit,” říká šéfredaktor Aktuálně.cz.

Jsou americká média zaujatá proti Trumpovi? Poslechněte si celé Interview Plus s Pavlem Tomáškem.
autor: bum
Spustit audio