Tři komentáře k návštěvě Si Ťin-pchinga v Praze

29. březen 2016

O návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice mluvili ve vysílání Českého rozhlasu Plus člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok, předseda Senátu Milan Štěch a analytička Alice Rezková.

Jiří Rusnok, člen bankovní rady České národní banky

Podle Jiřího Rusnoka je pro Čínu český trh zajímavý, protože jsme členská země Evropské unie. „Vstupem na český trh podnik získává volný přístup na největší světovou zónu volného obchodu, což je Evropská unie. My se můžeme stát do jisté míry určitou základnou pro jejich fungování alespoň v té středovýchodní části EU,“ vysvětluje Rusnok.

V souvislosti s návštěvou čínského prezidenta je zmiňována i problematika dodržování lidských práv v Číně. „Nepochybuji, že se o té problematice na rozhovorech mezi čtyřma očima mluví, ale asi se to neprezentuje tak, jak by možná někdo rád slyšel,“ komentuje toto téma Jiří Rusnok.

Podle Rusnoka se Česká republika ve vztazích s Čínou pouze přibližuje stavu, který je běžný u našich evropských sousedů.

Milan Štěch, předseda senátu, ČSSD

O čínských investicích v Česku mluví i Milan Štěch. Podle něho si nesmíme dělat iluze o tom, že by skupiny jako CEFC měly za cíl pomoci zemi, do které vstupují. „Především chtějí pomoci samy sobě,“ říká Štěch a dodává, že je na české straně, aby ohlídala své zájmy.

Doporučuje proto obezřetnost, a to nejen ve vztahu k čínským partnerům, ale i k partnerům z jiných zemí. „Neříkejme, že na západě jsou lidumilové a na východě jsou lidé zlí,“ pokračuje Štěch. Podle něho se v dnešní době v byznysu každý chová poměrně tvrdě.

Čtěte také

Otázku lidských práv v Číně je podle Milana Štěcha potřeba posuzovat z vyšších cílů, ale základní lidská práva je třeba připomínat. „Obezřetně určitě ano, ale nemůže to být v tuto dobu první téma,“ říká Štěch. Dodává ale, že vnucovat euroamerický styl jiným částem světa se už mnohokrát nevyplatilo.

Alice Rezková, analytička Asociace pro mezinárodní otázky

Podle analytičky Alice Rezkové vnímají běžní Číňané Českou republiku jako turistickou destinaci, byznys navazuje na iniciativy čínské vlády. Mezi evropskými zeměmi byla ale Česká republika spíše na okraji zájmu.

„Tím, jak se teď vzájemné vztahy zintenzivnily, mění se i pokrytí České republiky v čínských médiích a pravděpodobně se bude zlepšovat i povědomí Číňanů, ale nepřeceňovala bych to,“ říká Rezková.

Čínská média ale podle ní informují o návštěvě prezidenta Si Ťin-pchinga jinak, než ta česká. „Pro Čínu je nejstrašnější jakákoliv ztráta tváře,“ říká Rezková a vysvětluje, že strhávání čínských vlajek je pro ně nezvládnutí pořádku. Výsledky návštěvy tedy mohou být v čínských médiích reportovány jinak, uzavírá Alice Rezková.

Průzkum - čínské investice
autoři: bur , rkr , jpr
Spustit audio