Tři děti narozené cestou na smrt, tři silné příběhy. Dnes se Mark, Eva a Hana potkali znovu

5. říjen 2016

Do Plzně a Horní Břízy přijeli Eva, Mark a Hana – tři děti narozené v koncentračním táboře na konci války. Respektive dvě v táboře a jedno ve vlaku, který vezl židovské vězně z Freibergu do Mauthausenu. Dnes je jim 71 let a v Horní Bříze a Plzni uctili památku přednosty nádraží Antonína Pavlíčka.

Díky němu dostali vězni jídlo od obyvatel Horní Břízy, kde vlak musel kvůli bombardování Plzně na dva dny zastavit. Tyto „děti“ se dnes potkaly znovu.


Přišla jsem na to náhodou, když jsem na internetu narazila na článek o ženě, která byla v Osvětimi i s dítětem, které bohužel nepřežilo, a došlo mi, že se málo věnujeme dětem, které holocaust zažily. Začala jsem tedy víc pátrat, až jsem postupně objevila Evu Clarkovou, Hanu Berger Moranovou a Marka Olskyho. Myslím, že jsem byla předurčená k tomu knihu napsat. Ze všech mých knih je nejdůležitější. Wendy Holdenová, autorka knihy Narodili se, aby přežili

Jsou to tři velmi silné příběhy, při jejichž poslechu se člověku derou slzy do očí. Objevila je anglická spisovatelka a dokumentaristka Wendy Holdenová a sepsala je do knihy Narodili se, aby přežili. Ta byla přeložena do 16 jazyků a vyšla ve 22 zemích.

Jejich matky se navzájem neznaly, ani o sobě nevěděly. Byly ale v jednom vlaku, který je vezl z Freibergu neznámo kam. Přímo ve vlaku se narodil Mark Olsky, původem Polák: „Když jsem byla malý, maminka mi vyprávěla, že jsem se narodil ve vlaku, což mi nejprve přišlo jako výborná zpráva. Až později jsem se dozvěděl, za jakých okolností to bylo a že moje matka rodila mezi těly žen, které transport nepřežily.“

Hana se narodila 12. dubna v koncentračním táboře Freiberg - jen pár dní před tím, než vlak vyrazil na cestu. Její maminka se jmenovala Priska a byla to Slovenka. „Jedna z těch vězenkyň viděla mámu a začala křičet, že je těhotná a že kvůli tomu všechny zemřou,“ vzpomíná Hana Berger Moranová a pokračuje: „Dozorkyně se jí zeptaly, jestli je těhotná. Odpověděla, že ano. Zeptaly se jí, co chce, a ona řekla, že by si ráda ponořila nohy do teplé vody. A ony jí to donesly.“

Eva se narodila až v Mauthausenu. Její maminka Anka, Češka z Třebechovic pod Orebem, začala rodit na povozu na cestě od vlaku do koncentračního tábora. Naštěstí to bylo den poté, co Němcům v táboře došel plyn: „Kdyby ten vlak přijel v 5 nebo v 6 20. dubna, tak bychom tu snad nebyli. Druhý důvod, proč jsme to přežili, je to, že asi 5 dní po mém narození přišli Američané.“

autoři: kos , jpr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.